Viac ako 36,7 milióna ľudí trpí na svete HIV/AIDS. Podľa stratégie Svetovej zdravotnícke organizácie (WHO) by mal svet nad epidémiou AIDS zvíťaziť do roku 2030. Práve 1. december je svetovým dňom boja proti AIDS. V tomto boji vo viacerých krajinách pomáha aj slovenská organizácia MAGNA, len v Kambodži sa stará o viac ako 1500 detí. WHO tento rok vyzýva na posilnenie a rozšírenie prevencie aj heslom HANDS UP FOR PREVENTION - ZDVIHNI RUKY ZA PREVENCIU.
A dvíhajú ich aj pacienti a pracovníci MAGNA v online kampani "Prevention" - Prevencia. Asi dvesto detí a mladých ľudí sa 1. decembra stretne v hlavnom meste Phnom Penh v Kambodži.
“Medzinárodný deň boja proti HIV/AIDS si s našimi pacientami pripomíname každoročne už štrnásť rokov. Tohtoročný program je zameraný na deti, čiže pripravujeme edukačné aktivity, kde budú prezentovať svoje vlastné vystúpenia a prepojenie s tohtoročnou témou WHO. Prevencia je nesmierne dôležitá a na mnohých miestach už funguje celkom dobre. Napriek tomu máme celosvetovo takmer 1,9 mil. nových prípadov ročne," hovorí Denisa Augustínová, riaditeľka operačnej sekcie MAGNA a zodpovedná za HIV/AIDS aktivity organizácie v Kambodži.
MAGNA lieči HV/AIDS deti v Kambodži od roku 2003 a aktuálne spustila nový projekt, ktorý pomáha vyše 1.500 deťom a mladým žijúcim s vírusom HIV. V krajine však týmto ochorením trpí viac ako 70-tisíc ľudí. Najpočetnejšiu a aj najohrozenejšiu skupinu tvoria mladí ľudia - väčšinou tínedžeri. Tínedžeri s HIV/AIDS sú veľkou, celosvetovou témou. Sú vo veku, keď bojujú so všetkým a všetkými, navyše sú často siroty, žijú v ťažkých podmienkach, dodáva Augustínová: “Často sú stigmatizovaní - úrady im bránia chodiť do školy, alebo ich nechcú zamestnať. Nezriedka ich okolie označuje za zlých ľudí - dievčatá za prostitútky a chlapcov za závislých na drogách. V drvivej väčšine prípadov sa však nakazili ešte pred narodením - počas tehotenstva matky alebo pri pôrode. Za svoje ochorenie nemôžu a často veľmi trpia. Práve týmto pacientom pomáhame koncepčne už roky. Kambodža nedávno dokonca uznala náš MAGNA model pomoci ako unikátny a funkčný a prebrala ho do národných smerníc."
Pomoc každému jednému mladému človeku je náročná a celý proces sa skladá z veľkého množstva drobných krokov. MAGNA zdravotníci mladým Kambodžanom zabezpečujú psychosociálnu podporu, prístup k antiretrovirálnej liečbe, zdravotnú starostlivosť, poradenstvo, prevenciu, starostlivosť o siroty, vzdelanie a pravidelné návštevy pacientov s HIV vírusom u nich doma. Pracovníci MAGNA majú s podobnými projektami skúsenosti aj z Vietnamu, Konžskej demokratickej republiky a Kene.
MAGNA pôsobí v Kambodži od roku 2002. V súčasnosti zabezpečuje starostlivosť pre vyše 1.500 detských pacientov s HIV/AIDS v Národnej pediatrickej nemocnici, Národnom zdravotníckom centre pre matky deti (NMCHC) v Phnom Penh a v provincii Kandal. MAGNA zabezpečuje a poskytuje takisto komplexnú zdravotnú a sociálnu starostlivosť pre 45 sirôt s HIV/AIDS. Pracovníci organizácie sa v Kambodži okrem pomoci pacientom s HIV/AIDS venujú aj liečbe a prevencii akútnej podvýživy.
Liečime tu a teraz. Vďaka Vám.
Zachraňovať životy môžete hneď teraz aj Vy.
Stačí poslať SMS v tvare MAGNA na číslo 806 a stanete sa pravidelným prispievateľom.
Zaslaním SMS si aktivujete pravidelné mesačné prispievanie v hodnote 3 €.
Deaktivácia pravidelného prispievania je bezplatná po zaslaní SMS v tvare MAGNA STOP na číslo 806.
Platí pre všetkých zákazníkov mobilných sietí O2, Orange / FunFón a Telekom.
Viac informácií a možností ako prispieť nájdete na www.magna.sk.
Sledujte nás tiež na Facebooku.
- reklamná správa -