CIAMIS - Sedemmesačné mláďatko sa opäť teší dobrému zdraviu po tom, čo sa ho podarilo vytrhnúť z pazúrov pašerákov na Borneu. Ošetrovatelia vo zvieracom záchrannom centre v indonézskom Ciamise mu opäť vliali chuť do života, hoci jeho mamičku mu to už nevráti. Počet orangutanov bornejských kvôli odlesňovaniu a zločincom neustále klesá.
Žena si chcela spraviť FOTO v Safari parku: VIDEO Zažila vzrušujúce dotyky
Pašeráci ohrozených druhov ľudoopov ich ponúkajú reštauráciám, prípadne mláďatami zásobujú lukratívne exotické obchody so zvieratami, časti ich tiel sa však používajú aj v tradičnej medicíne.
Podľa portálu Daily Mail Australia je ilegálny obchod s orangutanmi stále rozšírený po celej juhovýchodnej Ázii a aj napriek tomu, že nadácie vykazujú veľké úsilie, aby tomu zabránili, skutočnosť je taká, že väčšinu pašovaných zvierat sa zachrániť nepodarí.
Orangutany síce chránia národné zákony aj medzinárodné dohovory, ale úrady pašerákov stíhajú iba zriedka a tresty za obchodovanie s nimi sú mierne. Tieto nádherné ľudoopy navyše prichádzajú o svoje prirodzené prostredie kvôli odlesňovaniu.
Päť najlepších VIDEí, ktoré sa stali hitom svetového internetu
Orangutanie samice sú schopné odlúčiť sa od svojich mláďat iba pri úmrtí a dá sa teda s určitosťou povedať, že aj matka tohto mláďatka bola zabitá. Pre takéhoto drobca je to veľmi traumatizujúce, pretože mláďatá sa najmenej počas prvých ôsmich mesiacov nepohnú od matky ani na krok.
Pašované orangutany častokrát končia v bordeloch, zápasníckych ringoch, alebo niekde len tak pre ľudské pobavenie. Najčastejšie sa predávajú ako exotickí domáci maznáčikovia, čo je jeden zo svetovo najlukratívnejších zločineckých podnikov.
Podľa nedávneho prieskumu Medzinárodnej únie pre ochranu prírody odhad počtu orangutanov bornejských klesol o takmer dve tretiny od začiatku 70-tych rokov a bude mať naďalej klesajúcu tendenciu. Za posledných 40 rokov vyrúbali okolo 40 % lesov na Borneu a očakáva sa, že ďalšie obrovské plochy budú v nasledujúcom desaťročí zmenené na hospodárske plantáže.