MARTIN - Podľa dátumu narodenia by sa dal Janko Francisci – Rimavský, známy fešák medzi štúrovcami, nazvať večným dieťaťom. Narodil sa totiž 1. júna, keď práve deti slávia svoj deň a práve on prišiel s nápadom založiť časopis pre deti. Pozrite sa, ako v minulosti vyzerali detské časopisy z archívu Slovenskej národnej knižnice.
Ozaj, pamätáte si ešte, ako sme na tabule písali veľkým: „Dnes je sviatok náš, neskúšajte nás! Päťky, štvorky nedávajte, len jednotky samé dajte!“? V tento deň je totiž dobrým zvykom, že sa v školách neskúša. Nielen slovenských, či českých. Prvý jún sa slávi v ďalších 21 krajinách celého sveta. Zvyšné krajiny ho buď neslávia, alebo si za deň detí zvolili iný dátum. Napríklad Japonci tak robia 5. mája, Mexičania 30. apríla a vo Venezuele oslavujú tretiu júlovú nedeľu.
Epický LIST učiteľa, ktorý zastupoval kolegu: Toto všetko som zažil v triede, dávam výpoveď!
Robme deťom radosť
Korene Medzinárodného dňa detí siahajú do roku 1925, kedy sa v Ženeve na Svetovej konferencii pre blaho detí venovali celkovej chudobe detí, ich zdraviu, práci a vzdelaniu. Viaceré vlády sveta to dojalo a rozhodli sa, že v jeden deň v roku by mali všetci dospelí robiť deťom v živote len radosť a venovať sa výlučne ich problémom. A tak vznikol Medzinárodný deň detí.
Písal aj pre dietky
A tak sa zrodili aj časopisy venované deťom. Práve Janko Francisci okrem svojej tvorby prišiel s nápadom vydávať od roku 1871 v Martine detský časopis Zornička. Pre deti zozbieral slovenské ľudové rozprávky a ako prvý ich aj začal vydávať.
Detské časopisy
Postupne sa na deti začali sústreďovať viacerí vydavatelia a spisovatelia. Po Zorničke prišla Včelka, Slniečko, Priateľ dietok a po nich ďalšie a ďalšie. Dnešní 40-tnici si istotne pamätajú Včielku s úžasnými kresbami Boženy Plocháňovej, Zenit pionierov či Elektrón, ABC a samozrejme, nezabudnuteľný Kamarát.