LAS VEGAS - Cestovanie budúcnosti, kedy sa ľudia budú prepravovať v špeciálnych kapsuliach vo vnútri potrubia rýchlosťou cez 1200 kilometrov za hodinu, v stredu neďaleko Las Vegas prvýkrát otestovala americká spoločnosť Hyperloop One. Vieme tak už, ako zhruba bude vyzerať spôsob dopravy, ktorý by mal byť vybudovaný aj na Slovensku.
Dopravný systém Hyperloop má prepravovať ľudí, ale aj autá, v hliníkových moduloch v dvoch oceľových potrubiach spojených do slučky v tvare čísla osem. V potrubí, kam budú vystrelené stlačeným vzduchom, sa budú vznášať na vzduchovom vankúši poháňané lineárnymi magnetickými urýchľovačmi. Kvôli redukcii odporu vzduchu má byť vo vnútri nižší tlak. "Hyperloop je skutočný a vzniká práve teraz," povedal pred skúškou šéf spoločnosti Rob Lloyd.
Slovensko smeruje k európskej revolúcii v cestovaní: Z Bratislavy do Viedne za osem minút!
Test spočíval vo vyslaní kovových saní poháňaných zmieneným lineárnym urýchľovačom po skúšobnej asi stometrovej dráhe, ktorú podľa plánu prešli za dve sekundy rýchlosťou takmer 200 km/h. Namiesto bŕzd použili konštruktéri hromadu piesku, do ktorej sane narazili. Zariadenie zrýchlilo z nuly na sto míľ za hodinu (160 km/h) za 1,1 sekundy. Ak by spomínané testovacie zariadenie bolo lepšie aerodynamicky upravené a pohybovalo sa v nízkotlakovom potrubí, dokázalo by so súčasným pohonom vyvinúť rýchlosť viac ako 1100 km/h.
Koncept majiteľa firmy Tesla a SpaceX Muska sa snaží uviesť do života hneď niekoľko spoločností. Celkové investície nemajú prekročiť náklady na supervlaky, ktorých zavedenie je v Kalifornii tiež plánované.