BRATISLAVA - V roku 1986 ešte považovali Slováci počítače za technologický zázrak. Máloktoré dieťa malo vtedy toľko šťastia ako pionieri z tábora Mýto pod Ďumbierom, ktorých odborníci počas prázdnin zasvätili do tajomstiev informatiky.
Prázdniny s počítačom pripravili pre deti troch pionierskych táborov na Slovensku Slovenská rada ČSVTS, SÚV SZM a Elektrotechnická fakulta SVŠT. Boli vybavené mikropočítačmi PMD 85 a určené pre deti do 15 rokov bez vedomostí zo základov výpočtovej techniky. Zábavnou formou a použitím jazyka KAREL sa deti oboznamovali so základmi programovania.
VIDEO: Pozrite sa, ako malé deti reagovali na staré PC
Záujem, ale aj pokroky detí pri zdolávaní základov programovania boli také veľké, že inštruktori z krúžku mikropočítačovej techniky Elam klubu FV SZM EF SVŠT Bratislava Zoltán Németh a Ivan Studenič s ochotou dvojnásobne prekračovali dohodnutý čas výučby bez nároku na zvýšenú odmenu.
Vedenie tábora však dôsledne dbalo aj na to, aby deti maximálne využili aj možnosť rekreácie v krásnom prostredí tatranskej prírody bohatým športovo-branným programom. V tábore bolo 8 počítačov PMD 85, pri ktorých sa pravidelne striedali všetky deti. Počítačové hry boli však len doplnkom na rozptýlenie, väčšina detí mala záujem o programovanie rôznych činností malého robota na obrazovke.