TRIPOLIS - Z britských leteckých základní podnikli Spojené štáty pred 30 rokmi, 15. apríla 1986, nálety na líbyjskú metropolu Tripolis a prístavné mesto Benghází. Operácia americkej armády s názvom "Kaňon El Dorado", ktorej sa zúčastnilo približne 70 lietadiel, bola odvetou za výbuch nálože na západoberlínskej diskotéke La Belle, pri ktorej 5. apríla zahynuli dvaja americkí vojaci a jedna turecká žena. Pri náletoch bolo zabitých približne 60 ľudí.
Americko-líbyjské vzťahy sa zhoršili po atentáte na letiskách v Ríme a vo Viedni v roku 1985, pri ktorých zahynulo dvadsať ľudí. Líbyjská tajná služby v nasledujúcom roku zorganizovala útok na západoberlínsku diskotéku.
Po náletoch v roku 1986 začali USA uplatňovať voči Líbyi ekonomické sankcie, ktoré boli zrušené až v septembri 2004. Vtedajší líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, ktorý nálety prežil, pretože ho varoval vtedajší taliansky socialistický premiér Bettino Craxi, si servítku pred ústa rozhodne nedával. O americkom prezidentovi Ronaldovi Reaganovi povedal, že je "šialenec a blázon", Reagan líbyjského vodcu zas počastoval známym označením "besný pes Blízkeho východu". A vtedajšiu britskú premiérku Margaret Thatcherovú Kaddáfí nazval "vrahyňou a prostitútkou, ktorá sa predala Reaganovi".
USA mali v operácii podporu asi tridsiatich krajín sveta vrátane Austrálie, Izraela, Kanady či Británie. Prelet lietadiel cez svoje územie ale odmietlo Francúzsko, Španielsko a Taliansko, takže americké lietadlá leteli cez Portugalsko a Gibraltársky prieliv, čím sa im cesta predĺžila o 2000 kilometrov vrátane mnohých ďalších tankovaní.
Bombardovanie v Líbyi začalo o druhej hodine v noci líbyjského času, trvalo asi 12 minút a lietadlá zvrhli asi 60 ton munície. Útoky sa sústredili na vojenské ciele, zasiahnuté boli aj diplomatické a rezidenčné štvrte či dom a veliteľský štáb Kaddáfího. O život prišli desiatky ľudí, z toho asi 44 civilistov, údajne aj Kaddáfího adoptívna dcéra Hany, čo bolo ale neskôr spochybnené. Útok odsúdili mnohé krajiny vrátane ZSSR a Československa. Vyslovila sa proti nemu aj rezolúcia VZ OSN.
Líbyjsko-americké vzťahy sa potom výrazne zhoršili v decembri 1988, kedy explodoval Boeing 747 spoločnosťi PanAm nad škótskym mestom Lockerbie. Líbyjská vláda dlho odmietala prijať zodpovednosť na smrť 270 ľudí,až v auguste 2003 sa zaviazala zaplatiť pozostalým odškodné. Do kompenzačného fondu pre obete vzájomných útokov Washingtonu a Tripolisu v októbri 2008 zaplatila 1,5 miliardy dolárov (1,3 miliardy eur). Diplomatické styky medzi USA a Líbyou boli po 26 rokoch obnovené v máji 2006. Kaddáfí bol zabitý pri prestrelke s povstalcami v Syrte v októbri 2011.