BRATISLAVA - Práve dnes uplynulo už 120 rokov odvtedy, čo sa konali prvé moderné olympijské hry. Symbolicky sa uskutočnili v Grécku, presne tam, kde to začalo. Olympiáda je oslavou športu ako takého, no raz ju poznačila udalosť, ktorá nemá so športom nič spoločné.
Olympijské hry sú vrcholným a najväčším športovým podujatím na svete. Organizujú sa letné aj zimné OH, a to každé štyri roky. Vždy ale tak, aby každý druhý rok konali jedny z nich. Nadväzujú na tradíciu olympijských hier, ktoré usporadúvali v Starovekom Grécku v Olympii.
Prvé olympijské hry modernej doby sa uskutočnili symbolicky v gréckych Aténach v roku 1896, ich zakladateľom sa stal francúzsky pedagóg a histork Pierre de Coubertin. Zimné sa konajú od roku 1924, paralympijské pre postihnutých športovcov od roku 1960. Na prvej letnej olympiáde účinkovalo len trinásť krajín, na tej ostatnej v Londýne v roku 2012 to už bolo vyše dvesto. Olympiáda sa nekonala len vo vojnových rokoch 1916, 1940 a 1944.
OH poznačil aj jeden obrovský masaker. Počas olympiády v Mníchove v roku 1972 palestínska skupina Čierny september uniesla jedenásť izraelských športovcov. Teroristi požadovali prepustenie niekoľkých stoviek palestínskych väzňov v Izraeli. Medzi políciou a nimi sa však strhla prestrelka, v dôsledku ktorej prišli o život aj zvyšní rukojemníci, päť teroristov z ôsmich, jeden policista a jeden pilot. Nemecká vláda sa po incidente stala terčom ostrej kritiky, pretože pred olympiádou vedela o hrozbe teroristického útoku, no napriek tomu nezaviedla žiadne preventívne opatrenia. Navyše dlho tajila informáciu o tom, že bola vopred varovaná.