LONDÝN - Priebeh bombardovania Spojencami, ktoré pomohlo vyhrať druhú svetovú vojnu, bol graficky znázornený v unikátnej animácii. Na mape je presne označené miesto každého náletu, buď Britského kráľovského letectva (RAF) alebo vzdušných síl Spojených štátov (USAAF) od začiatku konfliktu v roku 1939 až do jeho konca, o šesť rokov neskôr. Ide o názornú demonštráciu zhodenia 1,6 milióna ton trhavín, nasadených proti nacistom a ich satelitom a zobrazenie spôsobu, akým Británia a USA spolupracovali vo vojne.
Prežil Osvienčim a vážil 37 kíl: Pohnutý osud muža, ktorý prišiel o všetko a dosiahol skoro nemožné
Video ukazuje, že v raných rokoch konfliktu došlo k bombardovaniu pomerne zriedka, ale časom sa stávalo čoraz dôležitejším. USA vstúpili do vojny v decembri 1941, a odvtedy RAF a USAAF pracovali spoločne pri porazení hrozby v Európe.
Imperial War Museum graficky znázornilo nálety RAF modrou farbou a nálety USAAF červenou. Pôvodná záťaž spočívala predovšetkým na bedrách Veľkej Británie, kým si ju nerozdelili vzdušné sily oboch krajín.
Viac ako 80 percent náletov sa uskutočnilo v posledných 18 mesiacoch vojny, keď začali Spojenci postupovať proti Nemecku, prešli Francúzskom a sťahovali sa na východ smerom k hlavnému mestu Tretej ríše Berlínu.
Náhly príval bômb vidno na mape v júni 1944, označenom ako Deň D, kedy vzdušné sily pracovali na podpore pozemných vojsk, ktoré sa vylodili na plážach v Normandii a rozhodujúcim spôsobom otočili vývoj vojny.
Bombardovanie je považované za jeden z faktorov, ktoré Spojencom pomohlo vyhrať druhú svetovú vojnu, ale ich taktika bola tiež kontroverzná, pretože viedla k stovkám tisícov civilných obetí.
Za animáciou stojí výskumníčka Emily Charlesová, ktorá sa hrabala vo vojenských kronikách, aby našla každý záznam. Pre MailOnline uviedla, že existujúce knihy, ktoré popisujú nálety často neudávajú ich presné ciele, a tak sa musela vrátiť k pôvodným dokumentom, aby znovu objavila podrobnosti o misiách.
Bombardovanie pritom postihlo väčšinu západnej Európy a podľa Charlesovej sa pri pohľade na mapu nenájde veľa miest, ktoré by neboli pokryté farbou.