VATIKÁN - Katolícka misionárka Matka Tereza bude vyhlásená za svätú 4. septembra tohto roku, rozhodol o tom v utorok pápež František. Matka Tereza, prezývaná tiež ako "Anjel z Kalkaty", bola činorodá, praktická a plne oddaná svojej veci, ktorou bolo služba Ježišovi Kristovi. Aj keď nemala osobný majetok ani politickú funkciu, patrila k najmocnejším ženám minulého storočia a stala sa legendou už za svojho života.
Pápež pobozkal bábätko s nádorom na mozgu: Lekári neveria vlastným očiam, je to zázrak?
Aj napriek početným stretnutiam s vysoko postavenými ľuďmi bola pre Matku Terezu vždy prioritou starosť o bezmocných. Im venovala svoje dni, zatiaľ čo po nociach vybavovala písomnú agendu vo svojej kalkatskej kancelárii. Prežívala však aj kritické obdobia, v ktorých bojovala s pocitmi prázdnoty, vyprahnutosti modlitby a odmietnutia Bohom, ako dokazujú jej listy adresované najbližšom duchovným radcom, zverejnené pred niekoľkými rokmi. Napriek tomu snáď nikdy nestratila svoj večný úsmev, ktorý k nej neodmysliteľne patril, rovnako ako modrobiele sárí.
Matka Tereza, pôvodným menom Agnes Gonxha Bojaxhiuová, sa narodila v terajšom hlavnom meste Macedónska Skopje 27. augusta 1910 v rodine albánskeho obchodníka. Po štúdiách na Londýnskej škole hospodárskych a politických vied vstúpila roku 1928 do írskeho rádu loretánskych sestier v Dubline. Meno Tereza (po svätej Tereze z Lisieux) prijala v roku 1929 pri rehoľnom sľube na noviciáte v indickom Dardželingu a ďalších 17 rokov vyučovala na strednej škole St. Mary 's High School v Kalkate.
K nápadu založiť rád, ktorý by sa staral o tých najchudobnejších, prinútilo Matku Terezu božie vnuknutie, ktoré sa dostavilo vo vlaku do Dardželingu. Keď v roku 1948 so zvolením Vatikánu opúšťala Loretánsky rehoľný dom a vydala sa za chudobou do slumov, jej jediným majetkom boli tri biele sárí s modrými pruhmi a pár rupií.
Matku Terezu nasledovali ďalšie sestry. Pápež rád Misionárok milosrdenstva (Misionárky lásky) oficiálne povolil v októbri 1950. Prvým domom, ktorý rádové sestry v Kalkate otvorili, bol Nirmal Hrdaj (čiže Čisté srdce). Dodnes slúži ako hospic umierajúcim na ich poslednej ceste, jedno, či ide o hinduistov, moslimov či kresťanov.
Prvý dom mimo Indie otvorila Matka Tereza v roku 1965 vo Venezuele. Nasledovali domy v Ríme, na Srí Lanke, v Tanzánii, Austrálii a ďalších krajinách. V máji 1990 vznikol prvý dom Misionárok lásky v Československu - v slovenskej Čadci. V tom istom roku bola otvorená pobočka rádu v Prahe. Dnes sa tu starajú o bezdomovcov, zatiaľ čo sestry v Ostrave sa zameriavajú na prácu s rómskou mládežou. Československo navštívila Matka Tereza prvýkrát v novembri 1984 na pozvanie kardinála Františka Tomáška, vrátila sa sem v máji 1990 a znovu v decembri 1992.
Rád, ktorého bola Matka Tereza predstavenou 47 rokov (s malou prestávkou kvôli zdravotným problémom), má v súčasnosti viac ako 4500 členov vo viac ako stovke krajín. Od roku 1984 existuje aj jeho mužská vetva Misionári lásky.
Matka Tereza za svoju prácu pre najchudobnejších získala niekoľko významných ocenení, v roku 1973 sa stala vôbec prvou nositeľkou Templetonovej ceny a v roku 1979 získala aj Nobelovu cenu za mier. Napriek tomu mala celý rad odporcov, ktorí jej vyčítali, že je katolíckou fundamentalistkou, pretože umierajúcim odmietala podávať lieky na utíšenie bolesti a zbrojila proti rozvodom a potratom. Tie označovala za najväčšiu hrozbu pre pokoj vo svete. Keď 5. septembra 1997 Matka Tereza zomrela, pripravila jej India štátny pohreb.
Podmienkou svätorečenia, ktoré pápež František v utorok podpísal, sú zázraky. Prvý sa mal stať 5. septembra 1998, presne rok po smrti Matky Terezy, v kláštore pri bangladéšskych hraniciach, kam s veľkým nádorom v bruchu prišla Indka Monika Besraová. Nádor údajne zmizol po tom, čo sa mníšky modlili k Matke Tereze. Vďaka uznaniu prvého zázraku sa drobná agilná rehoľníčka Tereza stala už šesť rokov po smrti jednou z najrýchlejšie blahorečených v histórii. Urobil tak pápež Ján Pavol II. v októbri 2003 vo Vatikáne za účasti viac ako 150.000 ľudí, katolíkov, ale aj moslimov. Druhý zázrak misionárky potvrdila komisia expertov vlani v decembri. Išlo o nevysvetliteľné uzdravenie muža v Brazílii v roku 2008, ktorý bol v kóme kvôli niekoľkých abscesom na mozgu. Vatikán uznal, že pomohla modlitba jeho manželky k Matke Tereze.