VARŠAVA - Pred 44 rokmi došlo nad územím bývalého Československa k havárii lietadla, ktorá je dodnes opradená tajomstvom. Srbskej letuške Vesne Vulovičovej sa mal totiž podariť doslova zázrak, bez padáka prežila zrútenie stroja z obrovskej nadmorskej výšky. Vďaka tomu sa dostala aj do Guinnessovej knihy rekordov.
Lubitz nebol jediný pilot-samovrah: Tento muž chcel zabiť seba, no usmrtil pasažierov a prežil!
25. januára 1972 vraj mala 22-ročná Srbka neodbytný pocit, že je "niečo zlé vo vzduchu." Spolu s kolegami z aeroliniek Jat Airways boli ubytovaní v hoteli Sheraton v Kodani a neskôr sa vybrali do mesta nakúpiť darčeky pre svojich najbližších. Na druhý deň nastúpilo päť členov posádky spolu s 23 pasažiermi na palubu lietadla McDonnell Douglas DC-9, ktoré smerovalo do Záhrebu a Belehradu.
Let 367 prebiehal pokojne až do cca. 16.00 h, keď stroj preletel nad východným Nemeckom a vstúpil do vzdušného priestoru Československa. O chvíľu neskôr sa zrútili do lesa v blízkosti Srbskej Kamenice. Jediná osoba, ktorá prežila haváriu, bola Vesna. Záchranári ju našli ležať v troskách v kritickom stave.
Čo sa dialo po havárii?
Hoy cumple 66 años Vesna Vulovic, récord Guinness de caída libre por accidente https://t.co/AkTxiRwMeb pic.twitter.com/ip8yvsouIZ
— Ad Absurdum (@AdAbsurdumBlog) január 3, 2016
Hlavu mala otočenú smerom k zemi a bola prikrytá telom svojho kolegu. Muž, ktorý ju objavil, jej povedal, že mala veľké šťastie, pretože za vojny pôsobil, ako lekár a vedel, ako sa o ňu postarať. Médiá okamžite hovorili o zázraku, ale rodičom dievčiny údajne povedali, že nemá šancu prežiť. Mala poškodenú lebku, rozdrvenú časť chrbtice aj nohy. Mesiac ležala v kóme v pražskej nemocnici.
Avšak už po roku, operáciách a rehabalitácií, sa uzdravila a dokonca opäť začala pracovať pre Jat Airways. Stala sa z nej národná hrdinka, ktorá prežila pád z výšky 10-tisíc metrov, čím si vyslúžila zápis aj v Guinnessovej knihe rekordov. V roku 1985 jej toto ocenenie v Londýne odovzdal spevák Paul McCartney.
Československá štátna bezpečnosť aj juhoslovanskí vyšetrovatelia dospeli k záveru, že lietadlo roztrhla časovaná bomba. Tú vraj na palubu umiestnili separatisti z chorvátskeho fašistického hnutia ustašovcov. Otázky však zostali, pretože žiadna z chorvátskych protijuhoslovanských organizácií sa k zodpovednosti nikdy neprihlásila.
Bizarre Plane Crashes: Vesna Vulovic fell 33,000ft in the tail section after a bomb exploded. She Survived. pic.twitter.com/qAWAjA3rXS
— Air Disasters (@AirCrashMayday) september 24, 2015
Zázrak sa pravdepodobne nekonal
Po rokoch sa objavili nové poznatky, ktoré hovoria o tom, že výška 10-tisíc metrov bola poriadne skreslená. Reportér ARD Peter Hornung-Andersen v roku 2009 publikoval výsledky svojho vyšetrovania a podľa neho stroj spadol z oveľa nižšej nadmorskej výšky cca 800 metrov, po tom, čo ho omylom ako nepriateľské lietadlo zostreli MIG československého letectva pri pokuse o núdzové pristátie. Komisia sa však snažila túto skutočnosť ututlať. Nemec sa odvolal aj očitého svedka, ktorý videl lietadlo prudko klesať práve z výšky cca 800 metrov. Vulovičová sa k týmto tvrdeniam vyjadriť nedokázala.
"Posledná vec, ktorú si pamätám pred nešťastím, je nastupovanie cestujúcich do lietadla v Kodani a inak nič až do môjho prebudenia z kómy v nemocnici," tvrdí. Teraz Vulovičová zdieľa osud mnohých Srbov a živorí. "Neviem, čo mám povedať, keď ľudia hovoria, že som mala šťastie. Život je dnes taký tvrdý," povedala žena (66), ktorá žije v belehradskom byte s mačkami a po páde východného bloku sa dostala do finančných ťažkostí. Odmieta rozhovory a jedinú výnimku, ktorú urobila, bola pre televíziu v Dánsku, pretože, ako sa vyjadrila, pobyt v Kodani boli jej posledné šťastné chvíle.