SHREWSBURY - Zvedavosť Clare Brownovej z anglického grófstva Shropshire viedla k nečakanému objavu. Pri zostavovaní rodokmeňa totiž zistila pravdu o svojom prapredkovi, odsúdenom zločincovi, ktorý bol deportovaný na druhý koniec sveta.
V roku 2005 našla Clare v dome svojej starej mamy natrafila na zbierku čiernobielych fotografií, na ktorých boli zachytení členovia jej rodiny. Nikoho z nich ale nepoznala, a tak sa spolu so svojimi rodičmi rozhodla vypátrať ich osud a zostaviť rodokmeň. Prehrabávanie a skúmanie rodinných archívov, záznamov a fotiek im trvalo desať rokov a bolo úspešné.
Väčšina Brownovej predkov boli celkom obyčajní ľudia patriaci do nižšej strednej vrstvy - inštalatéri, sklenári, obuvníci. Nedávno ale natrafila na úplnú bombu - pomocou webovej stránky Findmypast zistila, že jej praprapraprastrýko John Wines bol kriminálnik, ktorý sa narodil v roku 1795. Vraj bol prichytený pri krádeži zopár mincí, ktoré mali pomôcť jeho rodine prežiť krutú zimu. Úrady ho následne deportovali na lodi cez pol sveta. Loď ale na mori začala horieť a John prišiel o život. Nešťastie bolo zavinené ľudskou chybou. Kapitán lode sa totiž bál, že posádka ešte predtým, než dorazí do cieľa, zahynie od hladu, a tak zvolil skratku. Loď ale namiesto do bezpečia doviedol do búrky, v dôsledku čoho stroskotala na pobreží Tasmánie.
"Bol to taký vzrušujúci objav, ale zároveň veľmi smutný príbeh. Lodné záznamy vyobrazujú Johna ako človeka s dobrým charakterom, čo jeho smrť robí ešte tragickejšou. Keby som u babky neobjavila tie záznamy, nikdy by som neprišla na to, kto John bol a čo sa s ním stalo. História by sa na neho pozerala len ako na bezvýznamného zlodejíčka. Takto poznám pravdu a môžem ju posunúť budúcim generáciám," povedala Clare portálu mirror.co.uk.