UMIUJAQ - Otepľovanie permafrostu, teda trvalo do hĺbky zamrznutej pôdy, je klimatickou časovanou bombou. Ovplyvňuje život komunít, infraštruktúru, živočíšne druhy a dokonca aj stabilitu hôr ležiacich smerom na juh. Permafrost zaberá 25 percent nadmorského územia na severnej pologuli, 23 miliónov kilometrov štvorcových, od Kanady po Aljašku až na Sibír, ale vyskytuje sa aj v Grónsku, v Škandinávii, v Mongolsku a v Číne, píše agentúra AFP.
Zima ako v americkom filme: Experti varujú pred ľadovým počasím, príde to už o 20 rokov!
Táto pôda, či už v dosť tenkej vrstve alebo v hrúbke niekoľkých stoviek metrov, obsahuje malé ľadové čiastočky alebo veľké masy čistého ľadu. S klimatickými zmenami, dvakrát rýchlejšími v týchto zemepisných šírkach ako inde, sa permafrost takmer všade otepľuje, hovorí predseda Medzinárodnej asociácie pre výskum permafrostu (IPA) a profesor na Ottawskej univerzite Antoni Lewkowicz.
Rýchlosť topenia pod zemou, ktorá sa mení v závislosti na regióne, je pritom podľa neho ťažké presne zistiť. Okrem iného ju ovplyvňujú aj zrážky a ľudská činnosť. Už teraz sa krajina prepadá, čo sa prejavuje zosuvami pôdy alebo nestabilitou ciest. V Salluitu na severe kanadskej provincie Québec sa už zrútila hasičská zbrojnica. Ešte včera ľadové pivnice už nedokážu konzervovať zásoby.
Aljašskú diaľnicu v Yukone na posledných 100 kilometroch úrady neustále s vysokými nákladmi opravujú, pripomína podľa agentúry AFP Lewkowicz, ktorý sa štúdiom permafrostu zaoberá už 40 rokov. Topenie permafrostu tiež urýchľuje eróziu pobrežia.
Na Aljaške toto topenie destabilizuje krajinu, na ktorej žije 100-tisíc obyvateľov. Ohrozuje to ich domy a poškodzuje dopravnú a energetickú infraštruktúru, uviedol pri svojej septembrovej návšteve americký prezident Barack Obama.
Tento jav môže tiež postihnúť ekosystémy, predovšetkým vodné, a hydrologické režimy: voda, ktorá teraz tečie na povrchu, môže prenikať do hĺbky. Zosuvy pôdy a jej zosadanie v ekoregióne Peel River Plateau na severozápade Kanady už zmenili chémiu miestnych riek. Zasiahnuté sú aj stromy a vzniká jav zvaný opitý les, kedy zosúvanie pôdy zakrivuje stromy.
Ruský vedec sa nainfikoval 3,5 milióna rokov starou baktériou: Má ľudstvu zabezpečiť večný život
V nižších šírkach ohrozuje topenie permafrostu hory: v Alpách už 20 rokov spôsobuje oslabovanie ľadového tmelu následné zosuvy. Za tento rok ich bol rekordný počet.
"Na vysoké hory nemôžeme pozerať ako na čosi mimoriadne pevného. Často je to len spleť skalnatých prvkov, ktorých stabilitu umožňuje prítomnosť ľadu," hovorí Ludovic Ravanec z francúzskeho Štátneho ústredia vedeckého výskumu (CNRS). "Ak sa roztopí tmel hôr, môžu sa na ich svahoch destabilizovať celé ich steny," dodáva.