OYE EKITI - Matematici o ňom hovoria ako o probléme milénia, ale profesor Opeyemi Enoch ho vyriešil ako bežnú domácu úlohu. Hlavolam je známy ako Riemannova hypotéza a ak by Nigérijčan hádanku skutočne rozlúskol, mohol by dostať milión amerických dolárov.
Matematickú hádanku dal v roku 1859 do pozornosti nemecký matematik Bernhard Riemann a až doteraz sa ju nikomu nepodarilo vyriešiť. Profesor Opeyemi Enoch z univerzity Oye Ekiti však tvrdí, že jej prišiel na koreň. Ak by to bolo skutočne tak, dostal by odmenu v hodnote milión amerických dolárov (937 559 eur), uvádza Telegraph.co.uk.
VIDEO Mladý vedec vyriešil najťažšiu hádanku sveta: Je za tým Boh alebo fyzika?!
Hádanka patrí podľa Clayovho matematického inštitútu medzi sedem matematických problémov tisícročia, z ktorých jeden sa v roku 2010 podarilo rozlúštiť Grigori Perelmanovi, ktorý však od inštitútu odmietol cenu aj finančnú odmenu!
Nigerian academic solves 150-year old math problem https://t.co/6KYj4wtc2i pic.twitter.com/ZrIOaiQ40F
— This Is Africa (@ThisIsAfricaTIA) 17. Listopad 2015
Minulé generácie používali podľa nigérijského profesora mylnú matricu na riešenie problémov. Jeho objavný postup je údajne použiteľný v kryptografii aj v kvantovej informatike. Riemannova hypotéza súvisí s matematickou analýzou a teóriou čísel. Ak by mal nigérijský akademik pravdu a skutočne dokáže matematickú hádanku vyriešiť, svet by bol o jeden podstatný krok bližšie k poznaniu abstraktných súvislostí.