WASHINGTON - Slávni astronauti prehovorili o ťažkých chvíľach, kedy sa počas svojej vesmírnej misie ocitli blízko smrti. Chris Hadfield, Bob Curbeam, Scott Parazynski, Jerry Linenger a Soyeon Yi najdesivejšie momenty svojho života priblížili v sérii rozhovorov s BuzzFeed Science.
Chris Hadfield
Hadfield, ktorý sa ako prvý Kanaďan prešiel vo vesmíre, spomína na svoju hrôzostrašnú cestu na ruskú vesmírnu stanicu Mir. "Ak do Miru narazíte príliš silno, zlomíte ho na polovicu a zabijete troch ľudí na palube. Musíte jednoducho odhadnúť tú správnu mieru."
Keď bola posádka Miru asi desať od metrov od neho, počítače začali chrliť protichodné informácie. "Neviete, čo z toho je pravdivé a čo nie. Bolo mi ale jasné, že ak posádka nevyrieši problém do tridsiatich sekúnd, celá misia skončila," povedal Chris. Našťastie sa ale nakoniec podarilo stanicu trafiť v správnej rýchlosti, takže potenciálna katastrofa bola odvrátená.
Jerry Linenger
Aj Američan Jerry má na pobyt na Mire nielen pekné spomienky. V roku 1997 tam totiž došlo k nebezpečnému požiaru. "Pchal som do seba nejaký vyschnutý boršč, keď sa zrazu rozozvučal alarm." Oheň sa podarilo uhasiť po štvrťhodine, pričom už stihol napáchať obrovské škody. Roztavil kanister aj izoláciu. Astronauti ale ešte hodnú chvíľu bojovali s kontaminovaným vzduchom, takže si museli nasadiť kyslíkové masky.
Scott Parazynski
V roku 2007 americký astronaut Scott Parazynski musel podniknúť riskantnú výpravu do otvoreného vesmíru, pretože bolo treba opraviť poškodený solárny panel na Medzinárodnej vesmírnej stasnici (ISS). Musel prejsť do prechodovej komory. Práca bola o to ťažšia, že sa panelu nesmel dotknúť, pretože by mu mohol dať šok. Oprava trvala štyri hodiny a bola úspešná. "Reálne hrozilo, že napácham ešte viac škody než úžitku. Riskoval som ale aj ja sám, pretože mohlo dôjsť k iskreniu alebo nebodaj vznieteniu 100-percentného kyslíka. Našťastie všetko dobre dopadlo," priblížil dramatické chvíle Parazynski.
Robert Curbeam
Rodák z amerického Baltimoru Curbeam bol tiež blízko smrti. V roku 2001 počas prvého výstupu do vesmíru sa totiž jeho vonkajší skafander kontaminoval amoniakom, vysoko toxickou a horľavou látkou. Vrátiť späť na ISS sa mohol až zhruba po polhodine pobytu na najslnečnejšej časti stanice, aby sa stihla chemikália zničiť. Po návrate na Mir musel zvyšok posádky ešte nejaký čas nosiť kyslíkové masky, kým čpavok úplne nevyprchal.
Soyeon Yi
Yi sa stala prvým Kórejcom, ktorý letel do vesmíru. Misia bola úspešná, problémy nastali až počas návratu na Zem. Uvedomili si totiž, že boli úplne mimo kurzu. "Keď sme pristáli, nikto na nás nečakal. Návrat z vesmíru je extrémne ťažký, pretože ste z vesmíru zvyknutý na beztiažový stav a keď doletíte späť na Zem, pôsobenie gravitácie pociťujete o to viac. Z lode sme sa museli dostať von úplne sami. Ľahli sme si na trávu a všimli si, že na nás prekvapene pozerajú nejakí kazachstanskí pastieri."
Po tom, ako posádke došlo, že miestni asi nebudú mať mobil, sa vrátili na loď a pomocou GPS a satelitného telefónu sa spojili s Ruskou vesmírnou agentúrou. Na miesto, vzdialené takmer 500 kilometrov od plánovaného miesta pristátia, pre nich nakoniec prišla helikoptéra.