AMMÁN - Občianska vojna v Sýrii od svojho začiatku v roku 2011 vyhnala zo svojich domovov milióny ľudí. Tí hľadajú útočisko či už v susedných krajinách alebo v Európe. Prečítajte si základné údaje o utečencoch a utečeneckých táboroch v Jordánsku.
Do Jordánska utieklo pred vojnou v susednej Sýrii okolo 600 tisíc ľudí, z ktorých ale len asi 105 tisíc žije v utečeneckých táboroch. Väčšina utečencov, údajne až 85 percent, v táboroch nežije. V krajine sú tri tábory pre utečencov. Zaatarí, ktorý leží asi 15 km južne od hraníc so Sýriou, ďalej ešte južnejšie položený Mardžíd Fahúd a tábor Azrak východne od metropoly Ammán.
Utečenecký tábor obkľúčili Slovenskí branci na FOTO
Zaatarí je teraz s 83 tisíc utečencami údajne tretím najväčším táborom tohto druhu na svete. Väčší je len keňský tábor Dadaab, kde žije 350 tisí ľudí najmä zo Somálska, a východoetiópsky tábor Dollo Ado s 190 tisíc obyvateľmi, taktiež predovšetkým Somálčanov.
Daddab
Dollo Ado
Zaaatarí otvorili na konci júla 2012, rozprestiera sa na ploche 2000 hektárov. Z dočasnej a prechodnej zastávky sa za viac ako tri roky od svojej existencie stalo regulérne mesto. Je tu vybudovaná kanalizácia a vodovod, elektrina, nechýbajú tu školy, zdravotné strediská či 2500 obchodov. Za tábor je zodpovedný Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Na chode tábora sa podieľa aj mnoho mimovládnych organizácií.
Druhý jordánsky utečenecký tábor Mardžíd Fahúd bol otvorený v apríli 2013 asi o 20 km južnejšie. V súčasnosti v ňom žije asi len 4000 osôb. V treťom tábore Azrak, ktorý leží sto kilometrov východne od Ammánu, a ktorý bol otvorený vlani v apríli, teraz žije 19 tisíc ľudí.
Podľa UNHCR odišlo do zahraničia kvôli bojom v Sýrii vyše štyri milióny ľudí, z toho zhruba dva milióny do Turecka, 1,1 milióna do Libanonu a 600 tisíc do Jordánska. V Turecku žije len tridsať percent všetkých utečencov v 22 vládnych táboroch pri sýrsko-tureckých hraniciach. V Libanone žiadne utečenecké tábory nie sú, vysídlenci bývajú v rôznych mestách a dedinách najmä v prihraničných častiach krajiny.