WASHINGTON - Hoci by mohla čudná modrá bublina na prvý pohľad pripomínať nadprirodzené zjavenie, skeptickí vedci si aj pre tento úkaz našli racionálne zdôvodnenie. Mysteriózna bublina je v skutočnosti posledný vzdych umierajúcej hviezdy!
Astronómovia ju poznajú ako Southern Owl Nebula (Južná súmračná hmlovina) alebo ESO 378-1 a tento zvláštny sivastý trblietavý úkaz vysvetľujú ako plynový obal umierajúcej hviezdy, informuje portál Metro.
Varovanie ľudstvu: Skaza zo Slnka príde kedykoľvek, budeme mať len 12 hodín!
Southern Owl Nebula sa nachádza v súhvezdí Hydra asi 4 300 svetelných rokov od Zeme a planetárna hmlovina vznikla pri starnutí hviezdy, ktorá mala asi osemkrát menšiu hustotu ako hmota Slnka. Ultrafialové žiarenie z vnútra hviezdy spôsobilo jej zaujímavé plynové „osvetlenie“.
Rovnaký osud čaká aj Slnko
Keď hmlovina zoslabne, z jej jadra sa stane malý, horúci a veľmi hustý trpaslík, ktorý sa bude ochladzovať ešte milióny rokov. Rovnaký osud čaká aj naše Slnko, ktoré sa o päť miliárd rokov, ozrejmujú astronómovia, zmení na planetárnu hmlovinu. Tá zohráva podľa vedcov dôležitú úlohu prostredníctvom svojich stavebných elementov pri vývoji iných hviezd, planét a možno aj života.