LLANDUDNO - Posledná malá doba ľadová skončila pred tristo rokmi a ďalšia má nastať už v roku 2030, tvrdia vedci na základe analýzy slnečných cyklov. Ak sa ich prognózy vyplnia, dočkáme sa hustej snehovej pokrývky!
„Vďaka novému modelu sme schopní predvídať slnečné cykly s oveľa väčšou presnosťou, ako kedykoľvek predtým. Podľa zistených výsledkov klesne slnečná aktivita medzi rokmi 2030 a 2040 o 60 percent a spôsobí miernu dobu ľadovú.“ Vysvetlila profesorka Valentina Zharkova na národnom astronomickom kongrese v meste Llandudno podľa The Independent.
Najhorší scenár klimatických zmien: Evolúcia nás vráti k prazákladu, opačné pohlavie vyhynie!
Posledné výraznejšie ochladenie, tzv. Maunderovo minimum, sa objavilo v rokoch 1645 a trvalo až do roku 1715. Podobný jav by mal nastať aj o pätnásť rokov. V roku 1843 sa vedcom prvýkrát podarilo zistiť, že slnečná aktivita kolíše v 10 až 12-ročných cykloch a zmeny sú vyvolané pohybom plazmy hlboko vo vnútri Slnka, pričom medzi severnou a južnou pologuľou nastáva magnetické vlnenie v dvoch rôznych vrstvách.
„Kombináciou vĺn a porovnávaním údajov s aktuálnym slnečným cyklom sme si istí, že naša predpoveď je na 97 percent presná,“ povedala profesorka Zharkova. Najbližšie dva slnečné cykly budú obsahovať menej slnečných škvŕn. Prvý vyvrcholí v roku 2022 a druhý medzi rokmi 2030 až 2040. Pre oba však bude charakteristické výrazné zníženie slnečnej aktivity a teda aj citeľné ochladenie.