MINNESOTA – Užívanie antibiotík v dojčenskom veku má podľa najnovšej štúdie amerických vedcov neblahý dopad na ľudský organizmus a imunitu. V dospelosti nám vďaka liekom hrozia infekcie, alergie a obezita!
Antibiotiká u dojčiat vyvolávajú nerovnováhu črevnej mikroflóry a vzniká stav zvaný „disbióza“. Tá je viazaná na vznik infekčných chorôb, alergií a celý rad iných autoimunitných porúch. Dokonca môže súvisieť i s obezitou.
Slováci majú príliš vysokú spotrebu antibiotík: Často ich vraj používame zbytočne!
Výskum viedol postgraduálny študent Minnesotskej univerzity Pája Vangay, ktorý výsledky publikoval v odbornom časopise Cell Host&Microbe. Zo štúdie vyplýva, že antibiotiká sú najčastejšími liekmi, ktoré sú predpisované už deťom v dojčenskom veku. Tvoria asi štvrtinu všetkých liekov predpisovaných deťom napriek tomu, že tretina prípadov si nevyžaduje antibiotickú liečbu.
Chorých stále pribúda
„Chorôb, ktoré súvisia s metabolizmom a imunitným systémom, dramaticky pribúda a veľakrát si nevieme vysvetliť, prečo je to tak,“ uviedol spoluautor štúdie Dan Knights. „Už predchádzajúce výskumy ukázali spojitosť medzi užívaním antibiotík a nevyváženými črevným baktériami, iné ukázali väzby medzi črevnou mikroflórou a ochoreniami v dospelosti,“ dodal.
Slovenská vedkyňa o nebezpečných vakcínach a imunite: Medzi ľuďmi sa šíria poplašné správy!
Podľa vedcov môžu antibiotiká v čase vývinu dieťaťa v tele ničiť kľúčové črevné baktérie, ktoré neskôr zabraňujú rozvoju alergií. Atibiotiká okrem toho v organizme podporujú aj častejší výskyt mastných kyselín, ktoré majú súvis s obezitou. Výskumníci tiež potvrdili, že vek dojčaťa možno až do 15 mesiacov zistiť iba prostredníctvom analýzy črevných baktérií. Tie, ktorých črevná mikroflóra je narušená, by mali podliehať prísnejším preventívnym opatreniam. „Klinické testy poukazujú na to, že by sme mali dôslednejšie premýšľať o medikamentóznych zásahoch v ranom veku,“ zdôraznili vedci. O výskume informoval portál Sciencedaily.com.