WASHINGTON - Americká vláda nedávno verejnosti sprístupnila tajné súbory z vyšetrovania projektu Blue Book z rokov 1947 – 1969 online. Všetky prípady, ktoré v projekte Blue Book ostali nevysvetlené, rátajú vyšetrovatelia na 700, čo predstavuje 5,5 % všetkých záhad. Znamená to, že dávajú za pravdu lovcom lietajúcich tanierov?
V mnohých zaznamenaných prípadoch ide o podivné svetlá na oblohe alebo objekty, ktorým ľudia nevedeli prísť na meno. Jednou z najznámejších udalostí je „Lubbock Lights“ - svetlá, ktoré videli na oblohe v Texase 30. augusta v roku1951. Vedci zistili, že ich spôsobil odraz svetla z mesta na prsiach vtákov kulíkov, keď leteli v kŕdli. Svedkovia práve sedeli vonku na dvore, keď videli 20 až 30 svetiel na oblohe. Guľaté odrazy boli údajne zeleno-modré a fluoreskujúce.
Iný obrázok s názvom „Winter 1951“ zreteľne zobrazuje lietajúci tanier. Vedci však povedali, že išlo o lentikulárny mrak tvorený vlhkým skondenzovaným vzduchom vo vysokých nadmorských výškach. Iný znepokojujúci objekt zachytil robotník Rex Heflin na ceste v roku 1965 v Santa Ana v Kalifornii. Vzdialené objekty na fotke boli rozmazané, ale ufo zachytil ostro.
Americkí vyšetrovatelia zhromaždili celkom 12 618 správ z pozorovaní UFO. Okrem projektu Blue Book archivovali ešte Sign (1947) a Grudge (1949). Ich cieľom bolo skúmať, či lietajúce taniere predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť. Všetky aktivity týkajúce sa projektu Blue Book skončili v januári 1970.