KÁHIRA/BRATISLAVA – Egypt bol vždy fascinujúcou pripomienkou sily a bohatstva, po celé stáročia fascinoval historikov, archeológov, politikov. Zo starovekého Egypta však ostal len zlomok pominutej slávy, ktorý nám najviac pripomína Tutanchamonova hrobka a jej luxusný obsah, ktorý momentálne môžu vidieť návštevníci ma výstave v Bratislave.
Vďaka fúzom neprehliadnuteľný egyptológ Howard Carter a jeho výskumná skupina zápasiaca s pieskovou búrkou 4. novembra 1922 objavili vchod do hrobky inak bezvýznamného faraóna Tutanchamona. Jediný rozdiel medzi miestom jeho posledného odpočinku a stovkami iných hrobov na týchto miestach bol v tom, že túto hrobku nestihol nikto vykradnúť, a tak sa nevídané bohatstvo, ktoré symbolizovalo postavenie Egypta vo svete, zachovalo pre nasledujúce generácie.
Presne pred 92 rokmi Carter spolu s lordom Carnarvonom, svojím zamestnávateľom, jeho dcérou a ďalšími prítomnými prvýkrát zazreli zlaté a ebenové poklady ukryté v Tutanchamonovej hrobke. Keď Carter prvýkrát nakukol dovnútra, lord Carnarvon sa ho spýtal, čo vidí. Carter určite netušil, že scéna ako drží v ruke dláto, ktoré dostal od svojej starej mamy k 17. narodeninám a odpovedá "Vidím krásne veci", vstúpi do histórie.
Krátka chodba, prvá pohrebná komora a ďalšie dve siene, no kde je hrobka? Keď kamerami prenasledovaná dvojica mužov vkročila dovnútra, všetci zatajili dych. Carter vtedy zbadal dve sochy Anubisa, vládcu podsvetia, neklamné znaky prítomnosti múmie. V nasledujúcich dňoch robotníci vynosili asi tisícky vzácnych predmetov nevyčísliteľnej hodnoty už len z historického hľadiska. Najzachovalejšia a najmenej porušená hrobka aká sa kedy našla v Údolí kráľov však skrývala nielen príjemné tajomstvá.
Pri prvom vstupe do útrob hrobky lorda Carnarvona poštípal komár. Pri holení sa jeho rana zapálila, no neprikladal tomu veľký význam. Napriek horúčkam každý deň dozeral na práce priamo na mieste. Napokon 6. apríla 1923 v hoteli, v ktorom býval, zomrel. Takmer v tom istom okamihu vypadol v celom meste prúd, písali o tom všetky svetové médiá. Rovnaký osud čakal všetkých členov výskumného tímu. Z 22 ľudí dvaja zomreli násilnou smrťou, niektorí spáchali samovraždu. Časom umierali aj ľudia, ktorí sa s Tutanchamonom dostali do kontaktu až neskôr, kurátor egyptského múzea či patológ, ktorý ani nestihol vykonať pitvu.
Medzi reálne možnosti, ako vysvetliť toľko mŕtvych, patrí toxický plyn. Všetci, kto vstúpili do hrobky, sa ho mohli nadýchať. Po tritisíc rokoch zrejme kvalita vzduchu nebola naozaj nič moc. Podľa niektorých teórii aj samotná múmia obsahovala rádioaktívne látky v malých množstvách. Najväčším argumentom, ktorí používajú odporcovia teórie o Tutanchamonovej kliatbe je fakt, že Carter zomrel až o 17 rokov (2. marca 1939) na rakovinu. Každopádne bol tento príbeh natoľko fascinujúci, že sa dočkal niekoľkých knižných a filmových spracovaní.
Tutanchamon pochádzal z osemnástej dynastie, keď sa stal faraónom, mal iba deväť rokov. Zomrel zrejme po páde z vozu okolo 1333 – 1323 pred naším letopočtom, čo prezradzuje zranenie na zadnej strane lebky. Keďže vládol len desať rokov, nestihol sa ničím presláviť. Vie sa o ňom akurát to, že naozaj miloval svoju manželku, bol jej oddaný, čo je chvályhodné.
Dozvedeli ste sa niečo nové? Máte radi históriu? Potom by vo vašej rodinnej knižnici nemala chýbať encyklopédia HISTÓRIA. Táto publikácia zmení váš pohľad na minulosť. Sleduje vývoj a pokrok ľudstva z rozličných uhlov, všíma si kľúčové udalosti, zásadné myšlienky, politické mocnosti, ústredných jednotlivcov a technické prelomy, ktoré utvárali dejiny. V internetovom obchode iPark.sk ju nájdete so zľavou 20%>>