SAN SALVADOR – Ničivé zemetrasenie zasiahlo hlavné mesto Salvádoru dopoludnia o 11:50. Trvalo len niekoľko sekúnd, no na konci dňa začali rátať obete na tisíce. Okolo 10-tisíc ľudí sa zranilo, ďalších 100-tisíc ostalo bez domovov. Svetové médiá však šokoval počet obetí, v ten deň dielom prírody zahynulo neuveriteľných 1500 ľudí!
Toto zemetrasenie vzniklo priamo pod San Salvadorom, a hoci pohyby zemského povrchu trvali iba tri až päť sekúnd, otrasy so silou 7,5 stupňa Richterovej škály zhodili niekoľko výškových budov.
V pondelok 10. októbra si pripomíname výročie tejto tragédie, ktorá sa stala v roku 1986 a odvtedy sa zaraďuje medzi tie najhoršie zemetrasenie. Podobne silných zemetrasení vzniká ročne okolo 18 a zasahuje veľké oblasti.
Odborníci sa neskôr vyjadrili, že k tragédii takéhoto rozmeru sa schyľovalo dlho, nakoľko sa posledných 300 rokov v tejto oblasti zaznamenali najmenej deväť plytkých zemetrasení strednej magnitúdy, ktoré spôsobili poškodenie týchto miest.
Zemetrasenia sú v husto osídlenej časti Strednej Ameriky pozdĺž sopečného reťazca pomerne bežné. Predstavujú hlavné seizmické nebezpečenstvo pre mnoho miest a obcí s podobným geologickým prostredím ako má San Salvador.
Salvádor je jedinou krajinou v Strednej Amerike, ktorá nemá pobrežie pri Karibskom mori. Za to leží v hornatej oblasti, kde sa nachádza aj veľké množstvo sopiek. Okrem toho obyvateľov ohrozujú každoročne cyklóny, ktoré často spôsobujú záplavy.
Zemetrasenia nie sú ničím neobvyklým, posledné zaregistrovali pred necelým mesiacom, 13. októbra neskoro večer.
Zemetrasenie s magnitúdou 7,3 zasiahlo oblasť pri pobreží štátov Salvádor a Nikaragua a pocítili ho v celej Strednej Amerike. Vyžiadalo si najmenej jeden ľudský život. Otrasy mali epicentrum v oblasti 67 kilometrov juhozápadne od mesta Jiquilillo.
Tichomorské centrum varovania pred cunami v určitej chvíli varovalo pred prípadnými vlnami cunami v regióne, ale potom uviedlo, že táto hrozba neexistuje.