ODENSE - Fantazijný svet rozprávok sa stáva skutočnosťou! Vedcom sa totiž podarilo urobiť látku, ktorá umožní ľuďom dýchať pod vodou bez pomoci dýchacích prístrojov a bômb plných kyslíka.
Viete, čo je toto: [{(bpbp)Co2II(NO3)}2(NH2bdc)](NO3)2*2H2O? Je to chemický vzorec novovytvoreného kryštálu. Ako to funguje? Kryštál je schopný nasať vzduch a zároveň ho „uložiť“ v oveľa vyššej koncentrácii, ako to dokážu kyslíkové nádrže. Je teda možné kyslík uvoľňovať postupne, jednoduchšie a pomaly, stačí, aby sa kryštál mierne zohrial.
„Pár zrniek obsahuje dostatok kyslíka pre jedno nadýchnutie a materiál môže absorbovať kyslík aj z vody okolo potápača a dodať mu ho, čiže potápač nebude potrebovať viac než pár zrniek,“ vysvetľuje profesorka Christine McKenzieová z dánskej univerzity Syddansk.
Neskôr sa ukázalo, že McKenziová urobila chybu vo výpočtoch a že nestačí len lyžička na to, aby absorbovala kyslík z celej miestnosti. Je potrebné omnoho väčšie množstvo tohto materiálu – celé vedro. Avšak vlastnosti kryštálu sa nemenia, ľudí tak pravdepodobne čaká nová revolúcia v potápaní.
Kryštál má podobnú konzistenciu ako huba, ktorá využíva kobalt viazaný v organickej molekule. „Kobalt dáva novému materiálu presnú molekulárnu a elektrónovú štruktúru, ktorá umožňuje absorbovať kyslík z okolia,“ opisuje McKenzieová.
Vedci budú v najbližšom období skúmať, či sa dá tento proces spustiť aj svetlom a budú sa snažiť prísť na spôsob, akým by sa tento komplikovaný kryštál dal vyrábať vo veľkom. McKenzieová však vidí aj iné uplatnenie kryštalickej látky. Mohla by byť užitočná pre pacientov s rakovinou pľúc, ktorí so sebou musia nosiť ťažké kyslíkové prístroje.