MEXIKO CITY - Vedcom z výskumného strediska sa podaril unikátny objav. V hlbinách Mexického zálivu natrafili na nezvyčajného fialového tvora. Náramne pripomína želé hmotu. Podarilo sa ju nájsť, keď skúmali oceán pomocou výskumného plavidla.
Podľa vedcov pod vedením objaviteľa Roberta Ballarda, ide o tvora z kmeňa Pŕhlivce (lat.Cnidaria). Podarilo sa ho zachytiť ako pokojne pláva na dne hlbín Mexického zálivu. Ako sa uvádza v odbornej správe je tento morský tvor dobre organizovaný zhluk menších organizmov.
Objavitelia uviedli, že tento koloniálny organizmus zachytili pomocou kamier a nasledovali ho tak dlho, pokiaľ mohli. Tvor sa skladá z mnohých menších a odborníci to nazývajú zooid. Možno ich nájsť plávať okolo pelagických zón v oceánskych panvách po celom svete. Ide o oblasť medzi morským dnom a hladinou oceánu. Pelagická oblasť nie je pobrežná, namiesto toho odkazuje na vodu, ktorá je otvorená a nie je v blízkosti zeme. Jeden druh siphonophore je dokonca smrtiaci.
Podľa NatGeo môže zooid narásť do dĺžky 130-160 stôp (približen 40 - 50 m), čo je najdlhší tvor na svete. "Každý zooid je individuálne zviera, ale všetky sa prispôsobili špecializovanej funkcii," povedal Croff Bell, vedúci vedec programu Nautilus Exploration a dodal: "Napríklad, niektoré z nich sú pre ochranu, niektoré na jedenie, niektoré na reprodukciu, a niektoré dokonca svetielkujú, aby prilákali potravu."