Peniaze z brigády, ale aj rôzne štipendiá či peniaze od rodičov môžu študentom prichádzať na ich vlastný účet.
Nemal by mať svoj účet? Túto otázku si koncom leta a začiatkom školského roka kladie väčšina rodičov. Potvrdzujú to aj banky, ktoré práve v tomto období registrujú najviac žiadostí o účty pre stredoškoláka.
Na vreckové aj brigádu
Dôvodov, prečo by mohli rodičia uvažovať o zriadení bankového účtu pre stredoškoláka, je viacero. Jedným je bezpečnosť – študent používa platobnú kartu a nenosí peniaze po vreckách.
Účet mu tiež dáva pocit samostatnosti a učí ho rozumne hospodáriť s peniazmi. Na účet si môže nechať posielať aj peniaze, ktoré si zarobí na brigádach. Vek, keď začínajú mladí zarábať prvé peniaze, sa neustále znižuje. Kým v minulosti chodili na brigády vysokoškoláci, v súčasnosti si takto privyrábajú už aj stredoškoláci.
Zodpovednejší ako by sa zdalo
Väčšina rodičov bojuje s pochybnosťami, či ich stredoškolák je dostatočne zodpovedný. Pozreli sme sa preto, ako sa študenti vo veku 15 až 19 rokov správajú k svojim peniazom na účte. Ak by ste čakali nejaké bezhlavé míňanie, budete veľmi prekvapení.
„Stredoškoláci najčastejšie platia kartou v obchodoch s potravinami a oblečením. Svoje úspory ďalej míňajú na voľnočasové aktivity a cestovanie. Mesačne priemerne zaplatia kartou 50 eur a vyberú 136 eur z bankomatu ,“ hovorí Marína Masárová z Tatra banky.
Bez obmedzení a zadarmo
Väčšina bánk ponúka účty pre stredoškolákov zadarmo. Mesačný poplatok preto nie je správne rozhodovacie kritérium. Rodič by mal najmä sledovať zloženie služieb, ktoré študent dostane k účtu.
Ak medzi službami chýba neobmedzený počet platieb kartou a výberov z bankomatov, môže prejsť rovno na ďalšiu ponuku. Najvýhodnejšie študentské účty sú totiž o inovatívnych službách, medzi ktorými by nemali chýbať SMS notifikácie či mobilné aplikácie.
Príklad výhodného študentského účtu
V Tatra banke môže stredoškolák zadarmo a neobmedzene:
- realizovať platby cez mobilnú aplikáciu Tatra banka
- posielať peniaze cez aplikáciu Tatra banka VIAMO
- platiť debetnou kartou alebo mobilom so službou Mobilné platby
- používať Internet banking
- prijímať platby (vreckové od rodičov alebo z brigád)
- vyberať z bankomatov Tatra banky
- využívať e-mailové výpisy
- prijímať SMS správy o pohyboch na svojom účte
- platiť faktúry pomocou trvalých príkazov a SEPA inkás
- reklamná správa -