CHICAGO/LOS ANGELES - Filmy o krutej americkej realite minulého storočia možno občas nafúknu skutočnosť, no podstata sa nemení. Ak si mafiáni vybavovali účty, vždy tam bolo veľa krvi, priveľa vystrelených guliek a nejasné okolnosti. Niekoľko prípadov sa však predsa len odlišovalo od "bežných" nájomných vrážd. Týkali sa totiž práve "slávnych" hláv podsvetia a ich najbližších poskokov.
Vincenzo Antonio Gibaldi si v 20.-tych rokoch minulého storočia zvolil nové, pôsobivejšie meno, pod ktorým ho poznali v celom Chicagu. „Machine gun“ Jack McGurn odštartoval svoju kariéru trojnásobnou vraždou gangsterov, ktorí zabili jeho otca. Už v roku 1930 sa ocitol na štvrtej priečke v zozname 28 najhorších verejných nepriateľov. Iná trojica mužov ho pravdepodobne v rámci vyrovnania účtov 16. februára 1936 zabila pri bowlingu.
Iný Talian, Louis Tuzzio, doplatil na svoje vysoké nároky. Hovorilo sa o ňom, že chcel príliš veľa a príliš rýchlo. Patril medzi tých, ktorí boli pre hlavy podsvetia nebezpečný, čo sa mu v januári roku 1990 stalo osudným. Jeho telo našli v jeho aute zaparkovanom v Brooklyne. Dostal osem guliek zozadu do hlavy, zrejme za postrelenie syna jedného z vážených gangsterov New Yorku.
Valentínsky masaker je určite známy všetkým fanúšikom starých detektívnych filmov z amerického kontinentu. V roku 1929 v Chicagu pri pouličnej prestrelke dvoch táborov gangsterov zomrelo sedem z nich. Útok mal na svedomí Al Capone, ktorý chcel konkurenčný írsky gang pod vedením Bugsa Morana dostať von z mesta. Svoj zvláštny zmysel pre česť mafiáni nezapreli. Keď totiž polícia dorazila na miesto činu, Frank Gusenberg ešte žil. Na otázku, kto ho postrelil odpovedal „Nikto na mňa nestrieľal!“, pričom v tele mal 14 nábojov.
Anthony DiLapi bol poskokom rodiny Lucchese, no jedným z najlepšie zarábajúcich. Vedel totiž veľmi efektívne vydierať, čo sa mafiánom hodilo. Polícia ho však chytila a po desiatich rokoch vo väzení sa rozhodol, že začne odznova. Presťahoval sa do Los Angeles, no tam ho vypátrala dvojica skorumpovaných policajtov. Vo februári 1990 ho našli mŕtveho v garážach, štyri guľky mal v tele a ďalšie štyri vystrelili nájomní vrahovia do tváre.
„Big Paul“ Castellano zomrel vďaka svojej žiarlivosti a ľahkovážnosti. Chcel prevziať drogový kartel Johna Gottiho a zabiť každého, kto by sa pokúšal predávať narkotiká. Navyše vynechal pohreb Aneilla Dellacrocea, jedného zo svojich ľudí, čo malo veľmi negatívnu odozvu. V roku 1985 ho našli spolu s jeho osobným strážcom mŕtvych na parkovisku pred reštauráciou.
Angelo Bruno, prezývaný „Jemný don“, bol v roku 1980 zastrelený jednou ranou zozadu do hlavy vo svojom aute. Nepriateľov si získal na trhu s heroínom vo Philadelphii. Podľa dostupných informácií ho dal zabiť Antonio Caponigro (Tony Bananas), no aj jeho samotného o pár týždňov zavraždili. V jeho ústach a ritnom otvore boli napchaté bankovky, ktoré mali symbolizovať nenásytnosť.
Kasíno Benjamina „Bugsy“ Siegela (narodeného ako Benjamin Siegelbaum) nevynášalo, čo ho stálo život. Krátko pred krachom v roku 1947 zomrel na následky viacerých strelných rán. Prípad sa nikdy neuzavrel, no v jednom z hotelov v Las Vegas má vedľa svadobnej kaplnky postavený malý pomník, čo je pre mnohých nadšencov mafiánskych príbehov minimálne mätúce.
Arnold Schuster zomrel 8. marca 1952, zastrelili ho priamo na ulici, keď šiel do svojho bytu v Brooklyne. Nikdy sa neprišlo na to, kto ho zastrelil, no 17 dní po jeho smrti polícia odhalila, že spolu s Williem Suttonom vykradli banku. Zrejme sa jeho dočasný spojenec rozhodol nedeliť sa o lup.
Priamo v reštaurácii počas hrania svojej obľúbenej hry zomrel známy mafián Joe „The Boss“ Masseria, ktorého krvavý kúpeľ videli desiatky hostí. Na fotografií vidno, že v ruke ešte stále drží eso, v rukáve však žiadne očividne nemal.
Smrť Abea Relesa sa od bežných mafiánskych vrážd odlišuje. V roku 1941 ho totiž niekto pravdepodobne vystrčil z okna hotela v Brooklyne, v ktorom býval. Mal svedčiť v prípade staršej vraždy, na ktorej sa podieľal. Napriek tomu, že ho strážila polícia, svedeckej výpovede na súde sa, očividne, nedožil.