Štvrtok14. november 2024, meniny má Irma, zajtra Leopold

Zariaďte deťom izbu prakticky a útulne

Chcete prerábať vašej ratolesti izbu a neviete ako na to? Pri výbere vhodného zariadenia by ste mali zohľadniť najmä vek dieťaťa, praktickosť nábytku a veľkosť priestoru.

Napríklad nastaviteľná stolička alebo stôl sú nielen praktickými investíciami, ale navyše chránia zdravie vášho dieťaťa. Ak chcete, aby sa vo svojom kráľovstve cítilo dobre, nezabudnite ani na doplnky a obľúbené hračky. Na čo by ste ešte pri zariaďovaní detskej izby mali myslieť? Detská izba by mala byť podľa odborníkov najsvetlejšia a najteplejšia miestnosť v celom byte. Dieťa by malo mať dostatočný priestor na hranie a učenie a zároveň sa tam cítiť čo najbezpečnejšie. Pri výbere nábytku buďte preto opatrní a ostré hrany nahraďte oblými.

Skrine a úložný priestor

Či už máte doma škôlkara alebo školáka, odkladací priestor patrí k základnej výbave každej izby. Najvýhodnejšie sú kompletné nábytkové zostavy, teda šatníky, skrine s úložným priestorom a poličkami, ktoré dieťa využije na hračky alebo školské potreby. Dajú sa rôzne kombinovať a umiestniť tak, ako vám to najviac vyhovuje. Okrem toho kompletné zostavy majú oveľa lepšiu cenu, ako keby ste kupovali každý kus nábytku zvlášť. Vhodným materiálom je drevo vo svetlejších odtieňoch, ktoré sa dá veľmi dobre kombinovať s farebnými poličkami a inými doplnkami, ako sú závesy či lampy.

Vhodná stolička

Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby ste investovali do vybavenia každý rok, dajte prednosť praktickému riešeniu. Pri výbere vhodnej stoličky si dajte záležať na tom, aby sa dali nastaviť výška a sklon operadla, ktoré by malo končiť pod lopatkami. Dôležité sú aj opierky na ruky, pretože znižujú zaťaženie chrbtice.

Nastaviteľný stôl

Pracovný stolík vyberajte tak, že ak si zaň dieťa sadne, ruky by mu mali zvierať pravý uhol. Keď je príliš nízky, ohrozuje to krčné svaly dieťaťa, ak zase vysoký, namáhajú sa ramenné kĺby. Pozornosť venujte aj dostatočnému priestoru pracovnej dosky. Tá by mala mať rozmery 70 x 140 cm, aby malo dieťa priestor pre knihy, ale aj pre stolnú lampu. Najideálnejším riešením je preto nastaviteľný stôl, ktorý má viacero výhod. Môžete si regulovať jednak jeho výšku a na druhej strane aj polohovať sklon dosky, čo dieťa ocení pri kreslení, čítaní či rysovaní.

Čomu sa vyhnúť:

- ak montujete poličky, navŕtajte ich radšej napevno (nie na závesný systém)
- kvety neumiestňujte na zem, ale radšej mimo dosahu detí
- ostrým hranám sa radšej vyhnite a nahraďte ich ob
- svietidlá pevne zaveste na stenu alebo strop, aj na pracovnom stolíku by mali držať pevne
- do detskej izby radšej nedávajte ťažké a hranaté predmety, ako sú vázy a sošky
- nábytok by nemal byť ľahký, aby ho dieťa na seba pri prvej príležitosti neprevrhlo
- pozor aj na šmykľavú podlahu alebo koberčeky, na ktorých by mohlo dieťa prísť k úrazu


Ako vybrať posteľ:

1. Pri výbere zohľadňujte vek dieťaťa a priestor, ktorý máte.
2. Ak máte viac detí a menšiu izbu, odborníci odporúčajú poschodovú posteľ, ktorá nezaberie veľa miesta.
3. Ďalšou možnosťou je aj rozťahovací gauč so spodným úložným priestorom.
4. Pre všetky typy detských izieb sú praktickým riešením postele s drevenou pevnou konštrukciou, aby ste predišli krivej chrbtici.
5. Matrac by mal byť taktiež z pevnejšieho materiálu, poprípade s vystuženými bočnými stenami.
6. Ak chcete ušetriť, môžete siahnuť po posteli pre dospelých, ktoré nájdete v rôznych vyhotoveniach.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu