Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Dnes je Deň matiek: Nositeľky a darkyne života oslavujú

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

BRATISLAVA - Deň matiek, ktorý si dnes pripomíname, má svoj pôvod už v starovekom Grécku, kde sa matky tešili veľkej úcte. Boli vnímané predovšetkým ako nositeľky a darkyne nového života, ale tiež ako vychovávateľky detí, informovala etnologička Katarína Nádaská. Gréci si uctievali aj bohyňu Reiu - matku boha Dia.

Matky ľudia uctievali aj v Rímskej ríši - tu bola úcta k rímskej bohyni Kybele. "Opätovná úcta k matkám verejne vzdávaná sa datuje z roku 1644, keď v Anglicku počas vlády kráľa Karola I. zaviedli slávenie sviatku Mothering Sunday," uviedla Nádaská. V tom čase sa pracovalo u pánov od rána do večera, bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas pôstu bola príležitosťou navštíviť rodičov a doniesť darčeky súrodencom. Tejto nedeli sa začalo hovoriť „Nedeľa matiek.“

Celosvetovo sa Deň matiek slávi od roku 1907 na podnet Ann Jarvisovej z Philadelphie, ktorá si sviatkom chcela uctiť svoju mamu. Americký prezident Woodrov Wilson v roku 1914 podpísal rezolúciu, ktorou ustanovil sviatok Deň matiek na druhú nedeľu v máji a tento deň vyhlásil za celoamerický národný sviatok. Z USA sa Deň matiek rozšíril do celej Európy. "Počas tohto dňa môžeme poďakovať svojím mamám za všetko dobré, čo sme od nich dostali," pripomína etnologička.

Počas prvej republiky Deň matiek u nás propagovala manželka prvého Československého prezidenta Charlotta Garigue Masaryková, ktorá aj takto vzdávala úctu svojej matke. "Tradícia slávenia dňa matiek bola aj počas Slovenského štátu a po II. svetovej vojne sa tento sviatok nahradil MDŽ," vysvetlila Nádaská. Po roku 1989 však nastáva oživenie sviatku Dňa matiek nielen v súkromnej sfére, ale zapájajú sa doň škôlky, školy, obce i mestá, či materské centrá.

Niektoré mamy na Slovensku svoj deň oslávili aj v sobotu 10. mája podujatím Míľa pre mamu 2014, ktorý už po jedenástykrát v Bratislave zorganizovala Únia materských centier a jej partnerom bolo hlavné mesto. Ako ďalej uviedla hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová, účastníci prejdením symbolickej míle (1 609 metrov) vyjadrili vďaku mamám, starým mamám, svokrám či adoptívnym alebo krstným mamám. Zároveň tak prejavili aj podporu dobrovoľníckej práci žien v materských a rodinných centrách po celom Slovensku. Symbolickú míľu pre mamy mohli účastníci prejsť akýmkoľvek spôsobom - pešo, na bicykli či kolobežke i v pohodlí detského kočíka. Ako uviedla Rodinová, do podujatia sa každoročne zapájajú celé rodiny a prioritou akcie zostáva, aby návštevníci zažili deň plný zábavy a oddychu, odpútali sa od bežných problémov.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu