Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Sonda z Marsu poslala na Zem záhadné FOTO: Je to marťan, pýtajú sa všetci!

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: nasa)

BRATISLAVA – Sonda Curiosity zachytila na Marse veľmi zaujímavú snímku. Na prvý pohľad sa zdá, že o nič zvláštne sa nejedná, ale pri bližšom prezretí, je vidieť záhadnú postavu podobnú ľudskému telu. Čo je presne na fotke?

Sonda NASA je na Marse na vedeckej misii. Zisťuje podmienky pre mikrobiologický život a teraz vyslala na Zem podivuhodnú fotku. Aj keď sa z diaľky zdá, že snímka nie je ničím zaujímavá, na jednom mieste predsa len vyčnieva záhadný úkaz.

Ide o mimozemšťana podobného človeku alebo ide iba o kus skaly, ktorý sa na neho podobá? Po priblížení na objekt to vyzerá ako keby mal ľudské ruky a nohy. Pritom to vyzerá, ako keby sa záhadný objekt približuje a máva do záberu sondy.

Záhadná snímka podobná ľudskej postave z Marsu
Zobraziť galériu (2)
Záhadná snímka podobná ľudskej postave z Marsu  (Zdroj: nasa)

Na objekt sa pozreli aj odborníci a nemyslia si, že by malo ísť o mimozemský život na Marse. Curiosity pravdepodobne zachytila kus skaly, čo sa podobá na ľudskú postavu.

Už aj v minulosti snímky z Marsu vyvolali podobný rozruch. Stačí malý náznak záhady alebo podivuhodného úkazu a na zemi sa okamžite rozvíria debaty a rôzne konšpiračné teórie.

Vesmírna sonda Curiosity po takmer roku znovu vyvŕtala na Marse novú dieru. Stalo sa tak na mieste s názvom The Kimberley približne päť kilometrov od miesta, kde vlani v máji uskutočnila predchádzajúci vrt.

Všimli ste si záhadný objekt aj bez priblíženia?
Zobraziť galériu (2)
Všimli ste si záhadný objekt aj bez priblíženia?  (Zdroj: nasa)

Sonda Curiosity má veľkosť osobného automobilu, šesť kolies a je vybavená napríklad robotickým ramenom, niekoľkými spektrometrami, vŕtačkou, dvoma videokamerami či laserom a ďalšími nástrojmi, ktoré budú analyzovať vzorky. Jej hlavnou úlohou je hľadať dôkazy, či boli na Marse niekedy vhodné podmienky pre mikrobiologický život. Do vesmíru ju vyniesla raketa Atlas 5, ktorá vyštartovala 26. novembra 2011 z floridského Mysu Canaveral.

Na Marse pristála 6. augusta 2012 v kráteri Gale, ktorý si vedci vybrali ako miesto pristátia pre jeho početné vrstvy sedimentov a pre vrch Sharp vysoký takmer päť kilometrov. Sonda pristávala automaticky, nakoľko celý manéver trval iba sedem minút, avšak prenos informácií z Marsu na Zem trvá štrnásť minút. V prípade akýchkoľvek komplikácií tak odborníci z NASA nemohli zasiahnuť.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu