Je neviditeľný, ale všadeprítomný. Stretávame sa s ním takpovediac na každom kroku, dokonca aj v zdanlivom bezpečí nášho domova. Dýchame ho, vystavujeme mu našu pokožku a zrejme ani nevieme, nakoľko dokáže ohroziť naše zdravie a zdravie našich detí. Formaldehyd – najrozšírenejšia znečisťujúca látka v našich domácnostiach.
Hlavným zdrojom formaldehydu je predovšetkým lacný nábytok z drevotriesky. Na jeho výrobu sa totiž spotrebuje veľké množstvo močovinovo-formaldehydovej živice, ktorá dokáže do ovzdušia uvoľňovať formaldehyd aj počas mnohých rokov. Ďalším zdrojom tejto látky môže byť textil a odev s nekrčivou úpravou, používanie farieb, lakov, kozmetiky, dezinfekčných prostriedkov obsahujúcich fenol a formalín. Formaldehyd sa uvoľňuje do ovzdušia aj fajčením tabaku a spaľovaním plynov v plynových spotrebičoch.
Citlivý na teplotu a vlhkosť
Koncentrácia formaldehydu v interiéri závisí od viacerých faktorov. Ak máte svoj domov zariadený lacným drevotrieskovým nábytkom, podlahovými krytinami, rôznymi dekoráciami a vetráte len veľmi zriedka, potom možno predpokladať, že ste vystavení vyššej koncentrácii formaldehydu.
Možný karcinogén
Formaldehyd je pre ľudí vysoko toxický, nezávisle od spôsobu vystavenia - pri vdýchnutí, požití aj pri styku s pokožkou. Má mnohé nežiaduce zdravotné účinky a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny ho klasifikuje ako možný karcinogén. Pri vdychovaní môže vyvolať podráždenie očí, slizníc, bolesti hlavy, pocit pálenia v hrdle zhoršuje priebeh alergií či astmy.
Pri požití môže formaldehyd spôsobiť veľké bolesti, vracanie a hnačku. Pri prechode do krvného obehu dokáže vyvolať rovnaké prejavy ako vypitie veľkého množstva alkoholu. Po vystavení sa veľkému množstvu formaldehydu treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
Ako sa brániť?
- V interiéroch používajte čo najviac prírodných materiálov.
- Nové oblečenie niekoľkokrát pred prvým použitím preperte v horúcej vode.
- Pri nákupe sa informujte o emisnej triede, zložení výrobku, certifikáte výrobku, mať rešpekt pred nápadne lacnými výrobkami a výrobkami neznámeho výrobcu,
- Novovybudované priestory a rekonštruované priestory nevyužívajte hneď po ich dokončení, nezdržiavajte sa v interiéroch počas používania malieb, náterov, lakov,
- Nevybavujte detskú izbu novým nábytkom tesne pred narodením sa dieťaťa,
- Formaldehyd z prostredia pomáhajú odstraňovať aj niektoré kvety: azalka, chamaedóra, banánovník, brečtan popínavý, zelenec chochlatý, črepníková gerbera, fikus, paprade, chryzantéma, svokrin jazyk, lopatkovec
- Pravidelne a intenzívne vetrajte.