Vypadávanie vlasov je bežný jav, ktorý postihuje veľkú časť populácie. Ide sčasti o prirodzený proces obnovy pokrývky hlavy, kedy miesto vypadnutých vlasov narastú nové. Denne nám vypadne približne sto vlasov, po umytí ich môže byť i viac. Pokiaľ ale máte pocit, že vám vlasy padajú čoraz viac, mali by ste možno spozornieť.
Vypadávanie vlasov postihuje stále viac mužov než žien. Príčiny sú rôzne, a neraz za stratu vlasov môže genetická výbava. Mužskú alopéciu, ako sa ochorenie spôsobujúce stratu vlasov označuje, vyvoláva okrem dedičných faktorov látka zvaná dihydrotestosterón (DHT). DHT vzniká z mužského pohlavného hormónu testosterónu. Hoci DHT podporuje rast ochlpenia na tele, na vlasy má paradoxne presne opačný účinok. Hromadí sa vo vlasových folikuloch a mazových žľazách ústiacich na povrch vlasovej pokožky. Vlasové cibuľky oslabuje až do takej miery, že sa stenčujú a vypadávajú, vlasový cyklus sa skracuje, a časom dochádza až k tomu, že nový vlas už nevyrastie.
Ako vlasom pomôcť?
Pokiaľ za stratou vlasov nestoja hormóny či gény, zamyslite sa nad úpravou životosprávy. Zaraďte do jedálnička čerstvú zeleninu, ovocie, strukoviny, celozrnné pečivo a obilniny, biele mäso, semienka a oriešky. Pozor tiež na všetky „zázračné“ diéty, ktoré vám môžu skôr uškodiť než pomôcť.
Účinnou látkou v boji proti vypadávaniu vlasov je prekvapivo aj kofeín, ktorý prekrvuje pokožku hlavy. Správne prekrvenie napomáha rastu nových vlasov. Výborne účinkujú tiež prírodné extrakty, napríklad zo žihľavy či lopúcha. Látky obsiahnuté v lopúchu posilňujú vlasovú cibuľku, čim bránia jej oslabeniu a vypadnutiu vlasu.
Viac o produktoch proti vypadávaniu vlasov.
- reklamná správa-