IRKUTSK - Možno niektorí z vás ešte nepočuli o Patomskom kráteri, ktorý sa nachádza v Rusku. Vedci ho objavili už pred viac ako šesťdesiatimi rokmi, no doteraz sa im nepodarilo určiť jeho pôvod. Toto miesto sa tak radí k najzáhadnejším na Zemi.
Patomský kráter leží na vápenatých blokoch Patomskej vrchoviny v regióne Irkutsk v juhovýchodnej Sibíri. V roku 1949 ho objavil geológ Vadim Kolpakov. Má priemer zhruba 160 metrov, výšku 40 metrov a objem okolo jedného milióna ton. V strede krátera je navyše kopec vysoký 12 metrov.
Odborníci mali dve verzie, ako mohol kráter vzniknúť. Vedúci oddelenia Ústavu geochémie petrohradskej Ruskej akadémie vied Viktor Antipin povedal, že je zrejme výsledkom geologických procesov. Astronómovia z Irkutskej štátnej technickej univerzity sa zas domnievali, že prírodný úkaz môže mať aj meteorický pôvod a samozrejme nechýba ani verzia o stroskotaní mimozemskej lode.
Na konferencii v Petrohrade však nebol predložený žiadny pádny dôkaz, ktorý by teóriu o páde meteoritu a následnom vytvorení krátera mohol potvrdiť. Miesto krátera už preskúmavali viaceré vedecké expedície, ale povaha jeho pôvodu ostáva doteraz záhadou.