IPčko.sk je projekt internetovej poradne, ktorá sa snaží pomáhať ľuďom pri prekonávaní psychických problémov, ťažkých životných okamihov a náročných životných situáciách. Je určená predovšetkým mladým ľuďom, ktorí internet bežne využívajú, ale neodmietne pomoc nikomu.
Dobrovoľníkmi sú mladí psychológovia a sociálni pracovníci, ale aj niekoľkí študenti týchto odborov. Pomoc, ktorú poskytujú prebieha online formou chat-komunikácie s konkrétnym dobrovoľníkom, ktorú vidí iba on. Takáto anonymná pomoc sa ukazuje byť vhodnou alternatívou pri riešení svojich problémov, keďže hanblivosť a strach sú často tým, čo bráni ľuďom s problémami vyhľadať pomoc.
„Ľudia, ktorí nám píšu sa často boja hovoriť o tom, čo ich trápi. V tomto im IPčko.sk vie veľmi dobre poslúžiť. Denne máme približne 30 chat-rozhovorov s mladými ľuďmi, ktorí riešia vážne osobnostné problémy. Píšu o konfliktoch s rodičmi a neraz aj medzi rodičmi. O problémoch vo vzťahoch či už partnerských alebo priateľských, o svojom strachu z priberania, otvárajú témy sexuality, vlastnej identity a sebaprijatia. Priznávajú sa so svojimi myšlienkami na smrť, ktoré pramenia z dlhodobých depresií a vnútornej prázdnoty. Odkrývajú pred nami svoje smutné spomienky na týranie alebo šikanu, zážitky s drogami alebo alkoholom, pričom hľadajú spôsob, ako sa z toho vymaniť“, približuje problémy mladých koordinátorka poradne Jana Fibichová.
„V priemere sa každý tretí chat nejakým spôsobom dotýka problémov u nich doma, akými sú časté hádky a nezhody vyúsťujúce v niektorých prípadoch až do domáceho násilia. Čoraz častejšie hľadajú únik zo svojej situácie v alkohole a drogách s presvedčením neviazanej zábavy a rozptýlenia. Len za obdobie letných prázdnin sme zaznamenali 12 prípadov, v ktorých užívanie drog a s tým spojené závislosti vážne zasiahli do života nielen mladého človeka, ale aj do životov jeho okolia, rodiny či priateľov“, pokračuje Jana Fibichová.
IPčko.sk nie je len o závislostiach: „V priebehu jedného dňa napíšu aspoň 5 mladí o svojich pocitoch samoty, vnútornej prázdnoty a smútku. Podobné neriešené pocity sa môžu pretaviť až do samovražedných myšlienok, sebapoškodzovania a iných životu nebezpečných prejavov. Stúpa percento mladých ľudí, ktorí svoje trápenie a nepokoj redukujú zarezávaním do kože ostrými predmetmi. Stále častejšie narážajú na neschopnosť riešiť situácie inak než samovraždou“, objasňuje Marek Madro, zakladateľ online poradne IPčko.sk.
Situácia je naliehavá a takáto pomoc je veľakrát tou prvou možnosťou, po ktorej mladí ľudia siahnu. Aby im dobrovoľníci poradne IPčko.sk mohli byť k dispozícii bezprostredne v momente ich najťažších chvíľ, plánujú vďaka programu ReŠtart Slovensko rozšíriť túto službu aj do mobilov v podobe mobilnej aplikácie. Viac o plánovanej inovatívnej mobilnej aplikácii sa dočítate na www.ipcko.sk.
-Reklamná správa-