Štvrtok2. január 2025, meniny má Alexandra, Sandra, Karina, zajtra Daniela

Brada víťazí alebo napínavé dejiny brady

(Zdroj: PR)

Urobme si malý pokus. Dajte deťom nakresliť muža. Väčšina z nich ho nakreslí s bradou. Pretože brada patrí k mužovi už od nepamäti. Nedajme sa preto zmiasť súčasnými trendmi, ktoré v histórii znamenajú len nepatrný okamih. A pozrime sa, ako to bolo s bradami v minulosti.

Pravek

Pravek a brada k sebe patria asi ako voda a žiabre. Našej predstave poslúžia napríklad Burianove obrazy, kde sú naši predkovia chlpatí rovnako ako mamuty, ktoré v namaľovaných scénach naháňajú. Hoci ochlpenie postupne ustupuje, brád sa to netýka. Zostávajú symbolom sily a mužnosti. 

Prvý praveký metrosexuál sa objavuje až okolo roku 30 000 p. n. l. Z tohto obdobia pochádzajú prvé britvy. Išlo o kremence s ostrými hranami, vhodné na holenie. Mali však krátku trvanlivosť, lebo kremenec sa rýchlo tupil. A zďaleka teda neznamenal koniec bradatej mánie.

Starovek

Tá sa okamžite ujala aj v starovekých ríšach. Bronzový meč a brada – to boli základné poznávacie znaky starogréckych hrdinov. Brade sa nevyhýbali ani vyššie sféry, stačí sa pozrieť na antické sochy Dia či Poseidóna. Asýrskym vojakom na ich bojových vozoch plápolali dlhé brady, zatiaľ čo staročínskemu filozofovi Konfuciovi rástla brada popri tom, ako dumal o morálke.

Jediní, kto sa silou-mocou túžili odlíšiť, boli Egypťania. Dosť to však prehnali, lebo sa zbavovali nielen brád, ale vytrhávali si aj mihalnice a obočie.

Stredovek a renesancia

Raný stredovek poznačilo sťahovanie národov. Rimanom bolo vlastne jedno, kto im vpadne do mesta, všetky národy boli bradaté. Pre Keltov bolo napríklad veľkou hanbou bradu nemať. A germánsky kmeň Longobardov si dokonca odvodil svoje meno od dlhých brád (Longobards = long beards).

Vo vrcholnom stredoveku sa holilo iba duchovenstvo, u svetských vládcov sa brada spájala s mužnosťou a čestnosťou. Panovník bez brady bol ako moriak bez hrvoľa. Podobu ich brád nám prezrádzajú aj mená ako napríklad Fridrich Barbarossa (Ryšavá brada) alebo Sven Vidlobrada. A španielsky conquistador Hernando Cortés bol pre svoju bradu dokonca Aztékmi považovaný za boha, čo aj pekne využil. Dá sa povedať, že brada dobyla Ameriku.

Ústup brady zaznamenali až v renesancii.

Novovek: Éra mušketierskych briadok   

Baroková móda postupne zostrihávala brady až na uzučký špic, aký nosil Ľudovít XIV. Veľkú ranu bradám dal napríklad Peter Veľký, ktorý pod hrozbou pokuty dal svojich bojarov oholiť. To sa však brady iba krčili k obrovskému skoku.    

19. storočie

Brady sú opäť „in“! Stačí hodiť očkom po galérii našich národných buditeľov, je to samá brada. Štúr, Hurban, Hodža sa s nimi už asi narodili. Brada spája panovníkov ako Alexander III. s filozofmi, ako boli Marx s Engelsom, literátov ako Jules Verne so skladateľmi ako napríklad Verdi. Tejto móde podľahli aj politici. Známa je kozia briadka Napoleona III., zatiaľ čo  Abraham Lincoln sa stáva prvým bradatým americkým prezidentom. Bradatú módu 19. storočia ospevuje aj film Tajomstvo hradu v Karpatoch, kde gróf Teleke z Tölökö pohŕda všetkými, čo nenosia „plnovous“.

20. storočie

V roku 1902 prichádza na trh prvý holiaci strojček. Brady sú na ústupe, muži uprednostňujú fičúrske fúzy. Situáciu však zachraňujú partizáni a underground. Napríklad kubánski revolucionári sa zaprisahali, že sa neoholia, dokiaľ ich revolúcia nezvíťazí. Stačí však pozrieť na Fidela a povieme si, že pravdepodobne ide o večný boj. Rovnako tak v komunitách hippies by ste žiletky asi ťažko hľadali. V súčasnosti držia brady pri živote najmä hipsterské trendy a – šport. Milióny divákov sledujú zarastených hokejistov, ktorým brady v play-off slúžia ako talizman.

Záver

Čo hovorí tento historický prierez? Že napriek pár plavcom proti prúdu bolo vždy prirodzené brady mať, a nie nemať. K archetypu muža proste brada patrí. A aké by to bolo, keby sa brady vrátili so všetkou pompou? Nie je problém vyskúšať to.

Jestvuje totiž postavička, ktorá nosí bradu už stáročia a všetky trendy necháva nepovšimnuté. Je to Mikuláš alebo jeho alter ego Santa Claus. Čo keby sa aspoň raz za rok stal Santom každý muž? Stačí nerobiť nič – jednoducho sa prestať holiť odteraz až do Vianoc. Konečne by prestala vaše deti strašiť vatová brada na gumičke. Miesto nej by mali doma pravého Santu. 

Muži, čo vy na to? Zdá sa vám to uletené? Poďte do toho! Uvidíte, 24. decembra si poviete: „Stálo to za to!“ A my ženy – podporme ich. Verte, oni tí muži to robia pre nás. :)

Je nás čoraz viac! Stačí kliknúť na pravevianoce.sk

- reklamná správa -

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu