WASHINGTON - Medzinárodný tím astronómov objavil doposiaľ najvzdialenejšiu galaxiu, ktorá je od Zeme vzdialená približne 30 miliárd svetelných rokov. Podarilo sa to vďaka Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu, pričom objav bol neskôr potvrdený aj teleskopmi z Keckovho observatória na Havajských ostrovoch.
Novoobjavená hviezdna sústava je tak ďaleko, že ju vzhľadom na rýchlosť pohybu svetla pozorujeme v podobe, v akej existovala pred takmer 13,1 miliardami rokov, teda zhruba osem miliárd rokov pred vznikom nášho Slnka. Táto skutočnosť môže prispieť k prehĺbeniu poznatkov o vývoji vesmíru bezprostredne po Veľkom tresku.
"Potvrdili sme, že ide o najvzdialenejšiu galaxiu. Vidíme ju takú, aká bola 700 miliónov rokov po Veľkom tresku," konštatoval vedúci tímu Steven Finkelstein z Texaskej univerzity v Austine.
Galaxia, ktorá dostala označenie z8_GND_5296, je pomerne malá a predstavuje len približne 1-2 percentá objemu Mliečnej cesty. Je však bohatá na ťažšie prvky a nové hviezdy sa v nej vytvárajú niekoľkostonásobne rýchlejšie než v našej Galaxii, takže má pomerne veľkú jasnosť.
Vzhľadom na neustále expandujúci vesmír a jeho narastajúcu vzdialenosť od Zeme je na snímkach galaxie badateľný výrazný posun spektrálnych čiar smerom k červenému koncu spektra. Vedci svoje zistenia publikovali v prestížnom odbornom časopise Nature.