NEW YORK - Ak existuje jedna vec, ktorú sú ochotní priznať aj tí najväčší zločinci, je to tá, že život vo väzení môže byť naozaj neľahký. V najlepšom prípade to znamená, že musia bývať v uzavretom priestore obklopenom nepríjemnou spoločnosťou a šanca, že sa odtiaľ dostanú útekom, je mizivá. Ale keď sa k tomu pridá mučenie, hlad, choroby a vraždenie, ktoré je v týchto miestach rutinou, môže to byť naozaj desivé utrpenie.
5. Rikers Island, New York, USA
Rikers Island je impozantná pevnosť notoricky známa predovšetkým brutálnymi strážami. Pred pár rokmi boli dozorcovia obvinení z podpory Klubu bitkárov medzi 14-tisíc väzňami, čím sa im ich darilo držať na uzde bez toho, aby si museli sami špiniť ruky.
Najťažší väzni v skupine s názvom Program vyzývali ostatných kriminálnikov do bitky s cieľom získať privilégiá vo forme bejzbalu, či väčšieho prídelu potravín. Tí, ktorí odmietli bojovať, boli zbití na smrť, tak ako 18-ročný Christopher Robinson, ktorý zomrel v roku 2008.
Rikers Island, kde bol v roku 2011 uväznený aj bývalý šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn, má tiež krutú povesť, ak ide o duševne chorých väzňov. V poslednom desaťročí sa ich obesil viac ako tucet.
4. Bang Kwang, Bangkok, Thajsko
Väzenie v hlavnom meste Thajska má ironickú prezývku Bangkok Hilton, ktorá je na míle vzdialená od luxusného hotela. Desiatky väzňov osudených na smrť sú k sebe pripútané okovami a napchané do malých buniek. O poprave sa dozvedia iba dve hodiny pred jej vykonaním.
Brit John Davies (74), ktorý tu strávil dva roky za drogové zločiny, ktoré údajne nespáchal, hovorí o hrôze, ktorú tu zažil. "Vedel som, že 22 ľudí majú popraviť a pri jednej príležitosti bolo päť mužov z môjho bloku zabitých v jeden deň. V jednej chvíli je človek vedľa vás v cele a v ďalšej ho odvlečie popravčia čata. Bolo desivé, čo len pomyslieť, že sa to môže stať aj mne," uviedol Davies.
Dnes sú väzni v Bang Kwang popravovaní smrtiacou injekciou, ale podmienky, vrátane obvyklého mučenia, z veľkej časti zostávajú rovnaké.
3. La Sante, Paríž, Francúzsko
La Sante, ktoré paradoxne znamená vo francúzštine zdravie, má jednu z najvyšších štatistík samovrážd vo väzeniach na svete. A to vraj kvôli svojej nepriateľskej atmosfére, ktorá ničí zdravý rozum.
Väzenie v 14. parížskom okrsku bolo domovom niektorých najslávnejších a často násilných zločincov Francúzska, vrátane Carlosa Šakala.
V minulosti boli vraj znásilnenia každodennou udalosťou uprostred systému, kde silnejší väzni zotročovali slabších. Mnohí z nich podľahli klinickej depresii a spáchali samovraždu. V roku 2003 si vzalo život až 122 väzňov.
Šokujúca úmrtnosť donútila úradníkov k zlepšeniu podmienok, ako napríklad k zvýšeniu počtu spŕch.
2. Diyarbakır, Turecko
Turecké väzenie bolo trestancami výstižne premenované na Peklo, pretože patrí medzi najkrutejšie nápravno-výchovné zariadenia na svete. V minulosti bolo známe, že väzni sa radšej sami upálili, ako by mali znášať sadistické mučenie stráží.
Pri obzvlášť krvavej epizóde v roku 1996, bolo desať väzňov ubitých na smrť a 46 zranených po vzbure. To najhoršie obdobie sa však datuje medzi rokmi 1981 a 1984 počas vojenskej vlády, kedy prišlo po mučení o život 24 väzňov.
Hoci sa podmienky od tej doby trochu zlepšili, v roku 2010 sa väznici v správe Európskeho súdu pre ľudské práva opäť dostalo kritiky.
1. Carandiru, Sao Paulo, Brazília
Brazílske Carandiru patrilo k väzeniu s najvyššou úmrtnosťou trestancov. Celkovo 1300 väzňov bolo zabitých inými odsúdencami, strážami a nekontrolovateľnou epidémiou AIDS.
Najkrvavejší incident sa tu odohral v roku 1992, kedy pri vzbure vtrhla dnu vojenská polícia a zastrelila 102 väzňov. Väčšinou z krátkej vzdialenosti.
Bývalý väzeň Jacy de Oliveira pre BBC povedal: "Nemysleli sme si, že prídu dnu a začnú náhodne zabíjať ľudí, pretože nie každý sa pripojil k povstaniu. Policajti strieľali na všetkých. Bol som na piatom poschodí. Ak ste sa pozreli policajtovi do očí, boli ste mŕtvy."
Väzenie bolo uzavreté a zbúrané v roku 2002. Ponechali iba jeden blok, ktorý má slúžiť ako múzeum.