CHIATURA - Pre baníkov pracujúcich počas sovietskeho režimu v gruzínskych mangánových baniach nebol spôsob prepravy za ich cieľom práve jednoduchý. Po 18 hodinovej šichte museli nasadnúť do "kovovej rakvy", ktorá ich vliekla nad strmými svahmi a roklinami v okolí mesta Chiatura. Napriek tomu, že od jej uvedenia do prevádzky ubehlo už vyše 50 rokov, je táto hrdzavá lanovka stále funkčná a poskytuje ľuďom unikátny pohľad na techniku minulosti.
Lanovku postavili v roku 1954 po tom, čo bolo Gruzínsko pripojené k ZSSR a sovietske úrady sa sústredili na získavanie obrovského množstva mangánu, ktoré v tejto oblasti objavili na prelome 20. storočia.
V roku 1905 tu postavili banícke mestečko, ktoré však potrebovalo vhodný dopravný systém. Sovietskym plánovačom trvalo 50 rokov, kým našli vhodný spôsob, ako tento problém vyriešiť. Extrémne geografické podmienky mali na svedomí, že sa nakoniec rozhodli pre kabínovú lanovku.
Systém je plne funkčný do dnešného dňa a slúži závodu na výrobu mangánu, ktorý je v prevádzke 24 hodín denne. V čase najväčšieho rozkvetu tvorilo bohatstvo Chiatury 60 % svetovej produkcie mangánu. Chemický prvok bol používaný pri odstraňovaní korózie oceli, čo znamenalo, že bol nevyhnutný pri budovaní výzbroje a výrobe tankov.
Mesto sa nachádza v horskom údolí na brehu rieky Kvirila, a od roku 1879 bolo hlavným centrom výroby mangánu na Kaukaze. Takmer 4000 baníkov pracovalo 18 hodín denne, aby sa maximalizovala úroveň výroby, pričom niektorí zostávali spať v mieste výkopov. Informoval portál dailymail.co.uk.