Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Silvester: Pozor na zábavnú pyrotechniku !

Prskavky zapaľujte v dostatočnej vzdialenosti od závesov a záclon.
Prskavky zapaľujte v dostatočnej vzdialenosti od závesov a záclon.

Prskavky, petardy, raketové svetlice a iná zábavná pyrotechnika už neodmysliteľne patria k silvestrovskej rozlúčke so starým rokom.

Každoročne sa však pre mnohých vinou ľahkomyseľného zaobchádzania končí odtrhnutými prstami, poškodením zraku či vážnymi popáleninami. Ako sa týmto nepríjemným následkom vyhnúť? Nový Čas vám poradí, ako správne zábavnú pyrotechniku kupovať, no hlavne používať.

Hasiči i lekári každoročne varujú: S pyrotechnikou treba zaobchádzať opatrne, aby sa zábava nezmenila na tragédiu. Tieto silvestrovské „hračky“ totiž obsahujú malé množstvo výbušnín a práve preto predstavujú určité nebezpečenstvo nielen pre toho, kto s nimi zaobchádza, ale aj pre tých, ktorí sa nachádzajú v okolí.

Domáci majstri


V posledných rokoch sú známe prípady nejedného úrazu so zdravotnými následkami u tzv. domácich majstrov, ktorí použili domácky vyrobenú pyrotechniku. Návod nájdete aj na internete, ale pozor! Odborníci vám to v žiadnom prípade neodporúčajú. Na pohľad to totiž vyzerá jednoducho, no pre laika-nechemika už len samotná príprava predstavuje veľké riziko úrazu. Trvalé poškodenie zdravia vám predsa nestojí za to.

Pozor pri nakupovaní


Ak ste si nákup svetlíc či inej zábavnej pyrotechniky nechali na posledné dni pred Silvestrom, buďte opatrní a kupujte ich len u vyškolených predajcov. Rozhodne neplaťte za pyrotechniku, ktorá má poškodený, aj keď upravený obal - teda navlhnutý a dodatočne vysušený, alebo dokonca roztrhnutý a znova zalepený. Poškodený obal totiž nechráni obsah - chemické látky, ktoré môžu mať zmenené vlastnosti. Môže sa stať, že budú reagovať oneskorene a vy v snahe dať predmet do poriadku môžete prísť k vážnemu úrazu. Skontrolujte dátum výroby, spotreby a či je priložený návod na ničenie zlyhaviek.

Prvá pomoc


Povrchové popálenie dajte pod prúd vody na približne 15 minút, potom prikryte obväzom. V prípade, že vám rana krváca, použite tlakovú gázu. Ak je zasiahnuté oko, vypláchnite ho bórovou vodou a čo najskôr vyhľadajte lekársku pomoc.

ROZDELENIE PYROTECHNICKÝCH VÝROBKOV


I. trieda
Ich úlomky a časti neodletia viac ako 0,5 m od miesta rozpadu, pričom ich zvyšky nehoria ani netlejú. Väčšinou sú určené pre deti a mladistvých. Patria sem prskavky, pištoľové kapsle, traskavé bonbóny, malé tyčinky s farebnými plameňmi, ohnivé kolesá a fontány, lietajúce motýle, vystreľovacie konfety.

II. trieda
Do tejto triedy patria rakety, rímske sviece, fontány, vystreľovacie puzdrá alebo rakety s náplňou farebných svetlíc či výbušnej zložky, farebné dymy, bengálske ohne. Časti tejto pyrotechnky s traskavým účinkom odlietajú do vzdialenosti 8 m od miesta rozpadu, pričom ich zvyšky nehoria ani netlejú. Určené sú pre dospelých.

III. trieda
Sú to pyrotechnické predmety, zostavené z viacerých samostatných dielcov, okrem svetelných obrazov. Ide o bomby, delové výstrely, veľké rakety, vystreľovacie puzdrá, japonské slnká. Patria len do rúk odborníkov - odpaľovačov ohňostrojov.

PRAVIDLÁ SPRÁVNEHO ZAOBCHÁDZANIA


1. Na odpaľovanie pyrotechniky si nájdite vhodný otvorený priestor.

2. Nikdy ju neodpaľujte v blízkosti horľavých látok.

3. Skontrolujte, či je zápalná šnúra dostatočne dlhá.

4. Piráty (druhy petárd) škrknite o zápalkovú škatuľku a odhoďte - nie však tam, kde sa nachádzajú ľudia. Nikdy ich nedržte v dlani.

5. Rakety odpaľujte jedine z fľaše, pretože letia spolu so stabilizátorom.

6. Prskavky nezapaľujte v blízkosti záclon či stromčekov. Uletené časti vám pri dopade na obrus alebo koberec môžu spôsobiť požiar.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu