BRATISLAVA – Drevená architektúra bola na území Slovenska obľúbená pre ľahkú dostupnosť a opracovateľnosť dreva ako stavebného materiálu. K masívnemu vytlačeniu dreva zo stavebných konštrukcií došlo v období po druhej svetovej vojne.
V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa dokonca aj krovy strešných konštrukcií navrhovali z betónu. Dnes prežíva drevo u nás po desaťročiach zaznávania renesanciu svojho uplatnenia v stavebníctve. A najlepšie časy má ešte len pred sebou. Veď kým napríklad v susednom Rakúsku je podiel drevostavieb na novostavbách pre bývanie 43 %, v spolkovej krajine Bavorsko dokonca neuveriteľných 46%, dosahuje na Slovensku ich podiel okolo 10 %. Záujem o moderné z roka na rok rastie a postupne využívajú svoj logický potenciál u nás. Energetické úspory, rýchlosť časového priebehu realizácie, či bezkonkurenčne nízka ekologická stopa sú výhody ktoré sa nedajú prehliadnuť. A práve o tomto sa môžete dozvedieť viac ak navštívite halu B2 na veľtrhu CONECO v bratislavskej Inchebe od 9. do 13. apríla.
Pre inšpiráciu vám prinášame pohľad na dva úplne rozdielne typy drevostavieb. Prvý z nich je prispôsobený dnešným estetickým nárokom moderného človeka, ten druhý okúzli najmä milovníkov klasického vnímania využitia dreva pri stavbách.
Montované drevostavby
Spoločnosť ForDom je výrobcom nízkoenergetických a pasívnych rodinných domov celostenovej drevenej-rámovej konštrukcie. Prednosťou je variabilita konštrukcií a zloženia stien, ktoré možno riešiť v rôznom štandarde podľa potrieb investora, ako nízkonákladový, nízkoenergetický, ultranízkoenergetický či pasívny model.
Nezanedbáva sa ani vizuálna stránku a začlenenie stavieb do okolitého prostredia. Možno sa rozhodnúť pre klasický vzhľad či minimalistickú architektúru. Hrubá stavbu sa realizuje v dodacej lehote 8 až 10 týždňov. Stavbu na kľúč za 3 až 6 mesiacov. Vďaka suchým stavebným procesom, je možné väčšinu prác vykonávať i v decembri resp. v januári.
Zrubové drevostavby
Spoločnosť Drevodom sa špecializuje na výrobu zrubových stavieb, ktoré sú veľmi úspešným, perspektívnym a odolným typom drevenej konštrukcie. Základný princíp zrubových stavieb ostal až do dnešných dní nezmenený. Výraznými zmenami však prešiel spôsob opracovania výrezov. Zrubová konštrukcia je jednou z najpevnejších konštrukcií obvodových stien na báze dreva. Zrub plní aj nosnú aj tepelnoizolačnú funkciu, a preto sa spojenie zrubov musí robiť tesne. Takáto drevostavba sa v priemere stavia 1 až 2 mesiace, pričom je to podmienené veľkosťou a zložitosťou stavby. Veľká časť zákazníkov využíva možnosť postavenia len skeletu zrubovej stavby, ktorá je postavená za 1 týždeň a dostavbu potom realizujú svojpomocne.
Viac informácií vám ponúknu odborníci v hale B2 na veľtrhu Coneco v bratislavskej Inchebe od utorka až do soboty.