DURHAM - To, o čom ľudstvo dlhé roky snívalo, sa nedávno konečne podarilo realizovať. Vedci prvýkrát preniesli myšlienku z jedného mozgu do druhého, hoci boli od seba vzdialené tisíce kilometrov. Informoval o tom portál iDnes.cz.
Za revolučným úspechom stojí tím okolo brazílskeho neurológa Miguela Nicolelisa, ktorý pôsobí na Duke University v Severnej Karolíne. Ten pomocou elektródy v mozgu a systému na preklad mozgových vĺn spojil mozgy dvoch laboratórnych potkanov, ktorí sa týmto spôsobom dohovorili, ako získať pochúťku.
Jeden potkan to zvládne hravo. Najprv fúzmi zistil, či je otvor, v ktorom bola potrava, úzky alebo široký. Na základe toho stlačil pravú alebo ľavú páku a dostal spomínanú odmenu. Potom však Nicolelis celý postup sťažil a zapojil do neho dve zvieratá, pričom jedno bolo v Brazílii a druhé v USA. Prvé z nich malo nahmatať štrbinu a označiť správnu páčku. Druhé malo rozpoznať, čo jeho kolega urobil, a tiež stlačiť správnu páčku, aby odmenu dostali obaja.
Vedci potkanom do mozgu implantovali elektródy, ktoré sledovali činnosť neurónov zodpovedajúcich za pohyb. Tie pripojili na zariadenie, ktoré signál prekladalo do elektronickej podoby. Keď prvý potkan nahmatal štrbinu a označil správnu páčku, druhý potkan dostal do mozgu "preložený" záznam pohybov prvého zvieraťa.
"Príjemca" siahol po správnom tlačidle zhruba v dvoch tretinách prípadov. To síce nie je stopercentná úspešnosť, ale vzhľadom na to, že došlo k prvému zaznamenanému prenosu signálu z jedného mozgu do druhého, ide priam o revolúciu.
Podobné pokusy prebiehajú na zvieratách už viac ako polstoročie. Vedci vďaka nim našli v ich mozgu miesta, kde vznikajú povely na pohyb tela a rozhodli sa ich dekódovať. Pokus z dielne Nicolelisa spojil nervový systém a myseľ dvoch rôznych zvierat.
Spojenie myslí na diaľku by podľa odborníkov mohlo viesť k vytvoreniu akéhosi "biologického superpočítača" z mnohých mozgov. To je však vzhľadom na technologické nedostatky zatiaľ hudba budúcnosti. Nicolelis je ale známy svojím progresívnym prístupom k neurológii. Už teraz vraj vo svojom laboratóriu skúša prepojenie štyroch laboratórnych potkanov naraz a neskôr plánuje experiment vyskúšať aj na opiciach. No a od nich je to už len krôčik k samotným ľuďom.