Skúsenosť s projektom IPcko.sk (Inštitút prijatia, o.z.) počas uplynulých 4 mesiacov jej fungovania ukazuje, že online poradňa má svoj zmysel a veľmi silnú pozitívnu odozvu u mladých ľudí. Študenti, ktorí bezplatne pracujú ako dobrovoľníci v online poradni pre mladých, doteraz pomohli iným prostredníctvom až 1300 chatových rozhovorov. Riešili rôzne problémy, s ktorými si (prevažne) mladí ľudia nevedeli dať rady, ako napríklad problémy vo vzťahoch, so závislosťami či týraním, problémy v zamestnaní atď.
„Zdá sa, že IPcko.sk sa čoraz viac dostáva do povedomia mladej verejnosti a postupne si získava svoje postavenie. Naša snaha prináša pozitívnu odozvu u mladých ľudí, čo nás veľmi teší,“ povedal koordinátor projektu Marek Madro a dodal: „IPcko sa neustále rozvíja, čoho dôkazom je aj úplne nový vzhľad našej webovej stránky. Poradňa IPcko.sk je pre nás obrovskou školou života. Niektoré príbehy, s ktorými sa tam stretávame, nás veľmi hlboko zasiahnu a výrazne menia náš osobný pohľad na svet. IPčko, to je tím priateľov, ktorí sú predovšetkým ochotní ponúknuť svoje priateľstvo iným mladým. Sme tu pre nich, venujeme im svoj čas a vytvárame priestor pre dôveru, podporu a povzbudenie bez súdenia, pre porozumenie a súcit, a predovšetkým skúsenosť, že je tu pre nich niekto, kto má na nich čas, dá im najavo, že majú veľkú cenu a venuje im svoju pozornosť.“
Psychologička, ktorá spolupracuje s online poradňou IPcko.sk, hovorí o nebezpečenstve virtuálneho sveta, na ktoré mladých návštevníkov IPčka často upozorňuje. Tento svet totiž znamená pre dnešnú mládež to, čo pre našich rodičov ísť na korzo, do kina, osobne sa stretávať s priateľmi či ísť spoločne na stanovačku. Na rozdiel od týchto skutočných zážitkov majú mladí väčšinou virtuálne vzťahy, z ktorých väčšina je založená len na chatoch online, sú teda odosobnené. Ide o reálne nebezpečenstvo a nemali by sme ho podceňovať.
Hlavným problémom každej dospievajúcej mládeže je hľadanie vlastnej identity, formovanie svojho ja, hľadanie spôsobu, ako sa začleniť k svojim rovesníkom. Pred monitorom počítača je jednoduché mať identitu, akú chcem alebo aká mi práve vyhovuje. Online dialógom a virtuálnym vzťahom (ak nie sú podporené osobným stretávaním) sa vytráca autentickosť a spontánnosť. Vybudovať si virtuálny vzťah je jednoduchšie ako nadväzovať reálne vzťahy a riešiť reálne problémy, ktoré tieto vzťahy so sebou prinášajú. Sociálne siete, ktoré sú dnes tak často navštevované, sú pre mladých silným lákadlom a príjemnou únikovou alternatívou pred reálnym svetom. Stačí kliknúť na tlačidlo “Zrušiť “ a problém alebo situácia, ktorá mi práve nevyhovuje, je vyriešená.
V skutočnom živote to však takto nefunguje. Keď napokon dospievajúci chlapec alebo dievča opustí virtuálny svet a ocitne sa v realite, zrazu často nevie, kým vlastne je a ako má riešiť skutočné vzťahové problémy.“
„Osobne poznám niektorých ľudí z Inštitútu prijatia. Sú to skvelí ľudia, ktorým veľmi záleží na tom, aby mladý človek v dnešnej dobe, keď nikto na nikoho nemá čas, keď sa človek cíti sám a má problémy, o ktorých len ťažko hovorí, mohol nájsť niekoho, kto je ochotný vypočuť a pomôcť. ...“ Takto o IPcko.sk píše Majka v komentári na sociálnej sieti.
Bezplatná online poradňa IPcko.sk je alternatívnou možnosťou pre mladých vo virtuálnom svete. Riadi sa síce jeho princípmi – princípmi virtuality, no jej cieľom je pomôcť mladým ľuďom naplniť svoje potreby a túžby takým spôsobom, ktorý ich osobnosť nezneužíva ani nedeformuje, práve naopak – pomáha im nachádzať samých seba, budovať vlastnú identitu a nachádzať cestu reálnym životom, ktorá je určená práve pre nich.
Viac na IPcko.sk
- reklamná správa -