POSTUPIM - Dlhé roky sa hovorí o tom, že raz môže nastať doba, kedy sa zemské póly vymenia. Vedci nedávno zistili, že sa tak už v minulosti stalo, a to približne pred 41 000 rokmi. Tzv. prepólovanie prebehlo podľa nich prekvapivo rýchlo.
Keďže magnetické pole Zeme je veľmi dynamické, jeho intenzita sa neustále mení. "Môže byť o 50 percent silnejšie ako dnes, alebo naopak o 90 až 95 percent slabšie," uviedol nemecký paleogeológ Norbert Nowaczyk z Výskumného centra pre geovedy v Postupime.
Spoločne s profesorkou Helgou Arzovou vykonal analýzu sedimentov z dna Čierneho mora, Severného Atlantiku a z Južného a Severného Tichomoria, ktorá potvrdila opačnú orientáciu magnetického poľa počas poslednej doby ľadovej. Teda približne v čase, keď sa v Európe usadili prví príslušníci druhu Homo sapiens. Obdobie obrátených pólov trvalo zhruba 440 rokov.
Výskum navyše dokázal, že k podobnému javu môže dôjsť pomerne rýchlo, čo v odbornej reči znamená niekoľko generácií, resp. asi 250 rokov.
Pri zmene polarity dochádza k zredukovaniu sily magnetického poľa, ktoré chráni planétu pred žiarením vlastnej hviezdy i kozmu. "Magnetické pole Zeme sa v dobe ľadovej znehodnotilo približne na jednu štvrtinu súčasného stavu," vysvetlil Nowaczyk s tým, že obnovenie pôvodného stavu trvalo 270 rokov.
Vzhľadom na skúmané prepólovanie, ktoré trvalo krátko, je podľa Nowaczyka možné, že išlo o nedokončené preklopenie. Posledné úplné preklopenie s dlhodobou pôsobnosťou sa údajne odohralo pred 780 tisíc rokmi a nebolo zďaleka jediné. Odborníci vedia o zhruba desiatke.
Zmenu zemských pólov je spôsobuje rotácia železného zemského jadra v rozohriatom tekutom vonkajšom jadre. Toto obrie dynamo sa môže niekedy správať ako sústava magnetov, ktorých impulzy sa navzájom rušia alebo vyvolajú spomínané prepólovanie.
Proces predstavuje potenciálne nebezpečenstvo aj pre ľudskú civilizáciu, predovšetkým s ohľadom na jej závislosť na moderných technológiách. Informoval portál Novinky.cz.