PRAHA - Nedávno objavené vzácne dokumenty v pražskom Národnom archíve majú dokazovať, že Československo v dvadsiatych rokoch minulého storočia vo veľkom pomáhalo ruským deťom. Okrem iného poslalo do krajiny zmietanej hladomorom tony potravín, ale aj peniaze.
Podmienky v boľševickom Rusku boli v roku 1921 naozaj doslova tragické. Krajina čelila hospodárskemu rozvratu, ulice boli plné sirôt, o ktoré sa nikto nezaujímal. Jedla bol nedostatok a najvyšší predstavitelia boli preto nútení požiadať o medzinárodnú pomoc.
Podľa pôvodnej zmluvy malo z Ruska do vtedajšieho Československa prísť 600 ruských detí. Z dokumentov, ktoré si vyžiadala ruská iniciatíva Pamäť a poďakovanie ale vyplýva, že ich nakoniec dorazilo 439. Pomoc ponúklo približne 2000 československých rodín. "Boli to väčšinou remeselníci a sedliaci," povedala Anastasia Kopřivová zo Slovanskej knižnice.
Niektorí potomkovia ruských detí dokonca stále žijú na Slovensku. Väčšina z nich sa však musela vrátiť domov. Dosvedčuje to množstvo záznamov, ale i účty za čokoládu a syry, ktoré dali deťom na dlhú cestu späť. Kopřivová spomína aj príbeh o chlapcovi, ktorý utiekol z Ruska a pešo prešiel všetky hranice, aby sa mohol vrátiť do náhradnej rodiny.
Československo pred vojnou prijalo aj mnoho ruských emigrantov, ktorí utiekli pred boľševikmi. Po roku 1945 mnoho z nich skončilo v sibírskych gulagoch. Informácie priniesol portál Českej televízie.