SAN DIEGO - Veľryby dokážu hovoriť! Aj takto by sa dal v skratke opísať objav amerického vedca, ktorý učinil na základe analýzy nahrávky zachytávajúcej zvuky, ktoré vydáva beluha severná. Podľa Sama Ridgwaya sa týmto spôsobom pokúšala o kontakt s ľuďmi.
Beluha menom Noc prežila takmer celý svoj život v Národnom morskom centre pre cicavce v San Diegu. Zomrela pred piatimi rokmi. Prvé prejavy ľudskej reči u nej zaznamenali ešte v roku 1984. Keď s ňou plával pod vodou jeden z potápačov, myslel si, že na neho zakričal nejaký kolega a vynoril sa. "Kto na mňa zavolal, nech idem von?," opýtal sa. V skutočnosti však slovo "von" vyslovil Noc.
Ridgway nedávno tieto staré zvukové nahrávky analyzoval a porovnal ich s ľudskými rečovým vzorcami a harmóniou slov. Výsledok preukázal pozoruhodnú zhodu. Zvuky, ktoré veľryby vydávajú, sú pritom od ľudskej reči úplne odlišné. Väčšinou komunikujú fúkaním vzduchu cez nos a nie hrtanom, uvádza portál Novinky.cz.
"Je zrejmé, že Noc musel upraviť svoju hlasovú techniku tak, aby sa podobala ľudskému hlasu. Z toho vyplýva, že sa snažil o kontakt s ľuďmi," vysvetlil Sam.