VANCOUVER - Kontroverzný kalifornský podnikateľ Russ George sa podujal zachrániť životné prostredie. V júni na dno Tichého oceánu uložil sto ton síranu železnatého, aby naštartoval množenie planktónu. OSN sa ale proti tomu ostro postavila, pretože George konal ilegálne a porušil dve moratóriá.
Experiment známeho biznismena sa prevalil po tom, ako satelitné snímky odhalili umelý nárast drobných živočíchov a rastlín na 10 tisíc kilometroch štvorcových. Ide o tzv. fertilizáciu oceánu, ktorá má viesť k zníženiu množstva oxidu uhličitého tým, že sa po vstrebaní planktónom uloží na morskom dne.
Russ chcel týmto konaním dokázať efektivitu projektu a v neposlednom rade na ňom neskôr aj zarobiť, informoval portál Novinky.cz. Obyvateľov kanadského súostrovia Haida Gwaii prehovoril, aby založili spoločnosť Haida Salmon Restoration Corporation s tým, že im pomôže obnoviť stavy lososov v ich vodách. Jeho skutočný zámer bol ale iný.
Keď Organizácia spojených národov (OSN) zistila, čo George spravil, bola pobúrená. Jedným z jej hlavných cieľov je totiž chrániť prirodzenú biodiverzitu a ukladanie odpadu na morskom dne preto zakázala. S projektom nesúhlasia ani ekológovia, pretože doteraz neboli zdokumentované možné riziká. Faktom však je, že experiment by mohol nenapraviteľne poškodiť ekosystém v mieste, kde by sa vykonal."Je ťažké, ak nie nemožné, odhaliť možné zásadné dopady, ktoré sa môžu objaviť až o niekoľko mesiacov či dokonca rokov," upozornil oceánograf John Cullen z Dalhousie University. "Jedným z možných dôsledkov je zníženie obsahu kyslíka vo veľkých hĺbkach a tým pádom aj narušenie tamojších potravinových reťazcov," vysvetlil John Cullen z Dalhousie University.
George tvrdí, že jeho projekt monitorujú nemenovaní experti. "Máme k dispozícii údaje súvisiace so všetkými možnými obavami ohľadom fertilizácie oceánu," vyhlasuje sebavedomo. OSN zatiaľ zvažuje, ako sprísniť pravidlá proti sporným geoinžinierskym pokusom v budúcnosti. Je totiž známe, že aj zakladateľ Microsoftu Bill Gates uvažuje o podpore podobných projektov. Jedným z nich je chrlenie hmly z oceánskej vody do atmosféry s cieľom oslabiť skleníkový efekt.