Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Čo treba robiť v prípade požiaru: Tieto rady vám zachránia život!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Takmer polovica (46%) obetí požiarov na Slovensku vlani zahynula v dôsledku intoxikácie splodinami horenia. Aj preto je dôležité pri vypuknutí požiaru pamätať si niekoľko základných pravidiel, ktorými sa treba v takejto situácii riadiť.

Primárne je podľa hasičov dôležité zachovať pokoj a nepodliehať panike. "Najskôr je nutné chrániť životy a zdravie občanov, až potom majetok," zdôrazňuje hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Silvia Jančovičová.

Hasiči tiež upozorňujú, že ľudia by sa nemali pokúšať za každú cenu likvidovať požiar samostatne. Vždy je potrebné nahlásiť takúto situáciu hasičom na číslo 150, prípadne 112. "V zadymenom priestore hrozí intoxikácia splodinami horenia. Držte sa pri zemi a dýchacie cesty si chráňte navlhčenou rúškou z textílie," radí tiež Jančovičová. Horiaci objekt je nevyhnutné opustiť čo najskôr, ak však požiar iba zadymil chodbu, je lepšie ostať v byte.

Pamätať pri požiari treba aj na hrozbu, ktorú predstavuje výťah. Jeho šachta totiž v takej situácii funguje ako komín, najmä pri pivničných požiaroch. Zároveň môže dôjsť k výpadku elektrického prúdu a človek môže ostať vo výťahu uväznený.

V minulom roku bolo pri požiaroch na Slovensku usmrtených 56 osôb a 267 ľudí utrpelo zranenia.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu