BERLÍN - Vodca Tretej ríše Adolf Hitler si olympiádu v Berlíne v roku 1936 určite predstavoval trochu inak. Nadradenosť bielej rasy ziskom hneď štyroch medailí pred jeho zrakom poprel černoch James Cleveland Owens, prezývaný Jesse.
Prvý zlatú vybojoval americký športovec v behu na 100 metrov, druhú pridal ďalší deň v skoku do diaľky, tretiu v šprinte na 200 metrov a štvrtú 9. augusta ako člen štafety.
Pri vyhlasovaní víťazov na 100 metrov došlo k udalosti, o ktorej sa dodnes hovorí. Hitler ako predstaviteľ hostiteľskej krajiny si podľa olympijského poriadku mal podať ruku buď so všetkými víťazmi, alebo s nikým. Hitler zvolil druhú možnosť.
"Veľmi ho dráždila séria triumfov pozoruhodného amerického farebného bežca Jesseho Owensa. 'Ľudia, ktorých predkovia pochádzajú z džungle, sú primitívovia' krčil Hitler ramenami. 'Ich fyziológia je silnejšia než telesná stavba civilizovaných belochov a mali by preto do budúcna byť vylúčení zo športových súperení," spomínal na Hitlera jeden z jeho ministrov Albert Speer.
Diskriminácia sa však Owensovi nevyhla ani v USA. Aj napriek olympijskému zlatu sa vo vlasti uznania nedočkal. Bol stále chudobný a živil sa ako estrádny šprintér. Musel pretekať s koňmi, motocyklami alebo športovcami, ktorým dával veľký náskok.