BRATISLAVA - Výskumníci z Edinburskej a Hertfordshireskej univerzity prišli k záveru, že klamárov oči neprezradia. Výsledky svojej štúdie, v ktorej popierajú rozšírenú teóriu o tom, že praváci hovoriaci lži zvyknú uhýbať pohľadom doprava, zverejnili v online magazíne Public Library of Science ONE.
Údajná súvislosť medzi pohybom očí a hovorením pravdy je jednou z teórií neurolingvistického programovania, t.j. metódy rozvoja osobnosti pomocou psychologických techník. Keď sa pravák pri rozprávaní pozrie napravo, podľa tejto teórie si predstavuje vymyslený predmet alebo udalosť. Ak sa pozrie naľavo, mal by si predstavovať svoju reálnu osobnú skúsenosť. Počas výskumu jednu skupinu dobrovoľníkov nakrúcali pri rozprávaní a druhú požiadali, aby si videá pozreli a pokúsili sa rozoznať klamstvá od pravdy.
Podľa jedného z autorov štúdie Richarda Wisemana výskum ukázal, že medzi klamstvami a pohybom očí nie je žiadna súvislosť, a tiež to, že ľudia lži nedokázali rozoznať ani vtedy, keď vedeli o spomínanej teórii. "Veľké percento ľudí si myslí, že istý pohyb očí je znakom klamstva, dokonca sa to učia na tréningoch organizačných zručností," vysvetlila spoluautorka štúdie Caroline Watt. "Náš výskum ukázal, že tento názor je úplne neopodstatnený a naznačuje, že je čas zabudnúť na tento spôsob odhaľovania lží," dodala.
Vedci ďalej analyzovali záznamy z tlačových konferencií, kde ľudia žiadali o pomoc pri hľadaní stratených príbuzných alebo tvrdili, že sú obeťou zločinu. Opäť sa ukázalo, že pohyby očí klamárov neprezradili. Podľa Wisemana treba skúsiť iné spôsoby - klamári podľa neho napríklad málokedy používajú osobné zámeno 'ja', často sa nepohnú z miesta, pretože sa sústredia na svoju lož, zvyknú koktať a robiť dlhé prestávky pred odpoveďami a často si zakrývajú ústa alebo sa dotýkajú svojich vlasov.