LONDÝN - Svet je v roku 2012 oveľa "mierumilovnejší" ako pred rokom. Vo svojej výročnej správe to tvrdí Inštitút pre ekonomiku a mier (IEP), ktorý pritom vychádza zo skúmania desiatok rôznych faktorov v 158 krajinách planéty.
Dôvodom je fakt, že jednotlivé štáty podľa uprednostňujú skôr ekonomické ako vojenské spôsoby zvyšovania vplyvu vo svete. Najlepšie celkové skóre pritom dosiahol Island a najhoršie podľa očakávania Sudán, Afganistan a Somálsko. Experti vypočítali, že ak by bol svet celkom mierumilovný, globálna ekonomika by tým ročne získala až 9 biliónov dolárov. To je približne toľko, koľko dokopy vyprodukujú nemecká aj japonská ekonomika.
Pokiaľ ide o regióny, tým najmenej pokojným je Blízky východ a severná Afrika. Príčinou je nestabilita spôsobená pádmi tamojších dlhoročných režimov a rozpútanie násilia medzi jednotlivými etnickými a náboženskými skupinami. Najhoršia je pritom v súčasnosti situácia v Sýrii, ktorá sa ocitá na pokraji občianskej vojny, a v rebríčku sa prepadla o 30 miest až na 147. priečku. Nebezpečný je stále aj Egypt a Tunisko.
Údaje IEP tiež naznačujú zvyšovanie priepasti v stave bezpečnosti medzi demokraciami a autokratickými režimami. Medzi posudzovanými faktormi sú totiž aj represálie voči disidentom, ktorý experti nazývajú "politický teror".
Prieskum študoval 23 indikátorov v 158 krajinách siahajúcich od občianskych nepokojov a kriminality až po vojenské výdavky, zapojenie v ozbrojených konfliktoch a vzťahy so susedmi. Okrem Blízkeho východu každý región sveta vykázal aspoň nejakú formu zlepšenia. V Európe zaznamenalo prepad predovšetkým Grécko. Slovensko skončilo na 26. priečke a zaostalo tak za susednou Českou republikou, ktorá obsadila 13. miesto