LONDÝN - Archeológovia našli na hlinenej tabuľke v troskách starovekého paláca na území dnešného juhovýchodného Turecka pozostatky záhadného jazyka, ktorý doteraz nebol preskúmaný. Nález, o ktorom informoval britský denník The Independent, vyvoláva nové otázky týkajúce sa horských národov, ktoré súperili s prvými vyspelými civilizáciami v Mezopotámii.
Dôkazy o existencii dávno strateného jazyka, ktorým hovorili príslušníci doposiaľ neznámeho národa obývajúceho oblasti v pohorí Zagros, prezentovali archeológovia z Cambridgeskej univerzity, ktorí preložili klinopisný záznam na starovekej hlinenej tabuľke v ruinách asýrskeho paláca v tureckom Tušane.
Na tabuľke písanej asýrsky objavili mená 60 žien, zrejme zajatkýň, ktoré boli násilne deportované z dobytých horských oblastí do vnútra Asýrskej ríše. Archeológ John MacGinnis sa začal menám venovať dôkladnejšie a zistil, že 45 z nich nevykazuje žiadnu podobnosť s ostatnými menami bežnými na Blízkom východe. Preto vedci začali brať do úvahy hypotézu, že majú tú česť s doteraz neznámym jazykom.
Medzi tajomnými menami sú napríklad Ušimanaj, Alagánia, Irsakinna alebo Bisúnúmaj. Tieto a ďalšie mená teraz budú skúmať lingvisti, ktorí majú za úlohu analyzovať poradie a frekvenciu písmen a zistiť, či ich je možné priradiť k niektorým zo známych starovekých jazykov.
Hlinená tabuľka pochádzajúca z druhej polovice 8. storočia pred naším letopočtom bola pôvodne súčasťou palácového archívu, v ktorom asýrski ríšski úradníci evidovali politické a hospodárske udalosti. Vykopávky v Tušane v súčasnosti vykonáva nemecký archeologický tím vedený doktorom Dirkom Wickeom z Univerzity v Mainz.