LONDÝN - Niet suchšieho kontinentu ako je Afrika. Napriek tomu nedávno vyšlo najavo, že čierny kontinent má väčšie zásoby podzemnej vody, než sa doteraz odhadovalo. Upozornili na to výskumníci z Britského geologického prieskumu a londýnskej University College (UCL).
"Najväčšie zásoby podzemnej vody sú v severnej Afrike, vo veľkých usadeninových panvách v Líbyi, Alžírsku a Čade," povedala jedna z autorov správy Helen Bonsorová. Spolu s kolegami dúfa, že nové podrobné mapy miest s podzemnou vodou povedú k jej zmysluplnejšiemu využitiu.
Podľa štúdie sa pod povrchom Afriky nachádza stokrát viac vody než na jej povrchu. Množstvo podzemných zásobníkov bolo naposledy naplnené vodou pred 5000 rokmi, než sa Sahara vplyvom klimatických zmien premenila na púšť.
K pitnej vode pritom nemá prístup viac ako 300 miliónov Afričanov. Dopyt po nej preto v súvislosti s pribúdaním obyvateľov v najbližších rokoch ešte vzrastie. Správa varuje aj pred hromadnými hĺbkovými vrtmi za účelom získania vody. "K vrtom by malo dochádzať len v prípade dôkladného porozumenia miestnym podmienkam," uviedol vedúci výskumu Alan MacDonald.
Riešením sú podľa odborníkov menšie pumpy a čerpanie vody v rozumnom množstve. "Aj v menších zásobníkoch v napoly vyprahnutých oblastiach s veľmi nízkym úhrnom dažďa je podzemná voda na ďalších 20 až 70 rokov," doplnila Bonsorová. Správu priniesol portál Novinky.cz.